Cum arată clasamentul din Liga 1, după ce FCSB a învins-o pe FCU Craiova

FCSB clasament superliga Superliga Superliga Florinel Coman
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 00:12
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 00:11

FCSB - FCU Craiova s-a încheiat 2-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 16-a etapă din sezonul regulat al Superligii României. Aproape 10 mii de spectatori au fost prezenți pe Arena Națională la confruntarea dintre FCSB și FCU Craiova.

Astfel, FCSB rămâne pe prima poziție cu 34 de puncte, după 16 etape disputate în primul eșalon al României. CFR Cluj se situează pe locul doi cu 31 de puncte, în timp ce Rapid București completează podiumul cu 30 de puncte.

16. FC Botoșani - 8 puncte

*UTA Arad și Oțelul Galați încă nu au jucat în a 16-a etapă din Superliga. O fac luni seară de la ora 20:30.

FCSB - FCU Craiova 2-1

Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu

Antrenor: Elias Charalambous

• FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Dr. Albu, Van Durmen - Sidibe, A. Chițu, Bahassa - V. Blănuță

Rezerve: R. Popa - D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim

Antrenor: Giovanni Costantino