„Am știu să facem asta!” Darius Olaru a dezvăluit cum a reușit FCSB să câștige cu FCU, deși a încheiat meciul în zece

Darius Olaru FCSB FCU Craiova Fotbal intern Darius Olaru
Data publicarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 23:45
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 00:25

FCSB a revenit pe prima poziție în clasamentul Superligii, după ce a câștigat meciul cu FCU Craiova, scor 2-1, disputat pe Arena Națională.

Vicecampionii au încheiat meciul în zece, după ce Vali Crețu a văzut „roșu” în urma unui fault dur la Yassine Bahassa în flancul stâng de atac al oltenilor.

La finalul meciului, Darius Olaru, căpitanul „roș-albaștrilor” a dezvăluit cum a reușit FCSB să câștige în ciuda faptului că a jucat mai mult de 30 de minute în inferioritate numerică.

„O victorie foarte importantă, pentru că veneam după o perioadă nu foarte bună.

Mă bucur că am reușit să marchez, cel mai importante sunt însă cele trei puncte. Am executat eu lovitura de la 11 metri pentru că Andrea nu a putut să joace astăzi. Asta e ordinea. El este primul, eu al doilea.

Am știut că tragem unul pentru altul și cred că în această seară am meritat această victorie”, a spus Darius Olaru, la Digisport.

Ilie Dumitrescu i-a făcut „radiografia” lui Darius Olaru

„Este un jucător extrem de important pentru FCSB. A fost la un nivel extraordinar la un monent dat, dar acum nu cred că mai este. Rămână un jucător extrem de important pentu FCSB”, l-a descris Ilie Dumitrescu pe Darius Olaru, la Digisport.

FCSB - FCU Craiova, scor 2-1

„Roș-albaștrii” au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.

Echipele de start

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Radaslavescu, Fl. Coman; Rezerve: A. Vlad - Dawa, Haruț, Miculescu, Gogescu, M. Toma, Ov. Popescu, Cr. Ganea, D. Rotariu; Antrenor: Elias Charalambous.

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Dr. Albu, Van Durmen - Sidibe, A. Chițu, Bahassa - V. Blănuță; Rezerve: R. Popa - D. Henriques, V. Pop, V. Achim, Baeten, Blidar, Asamoah, M. Ilie, Ibrahim; Antrenor: Giovanni Costantino.