Cum a comentat MM Stoica decizia CCA: ”Nici nu știu ce e mai grav!”

MM Stoica Kyros Vassaras Superliga Mihai Stoica, oficial FCSB
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 14:34
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 14:33

Sepsi OSK - CFR Cluj s-a încheiat 2-1, doar că al doilea gol al covăsnenilor stârnit reacții dure la adresa arbitrajului.

Reușita lui Vitalie Damașcan din minutul 85 a fost verificată la VAR, iar golul a fost validat în cele din urmă. Doar că după meci au apărut liniile trase de tehnicianul VAR, fapt care a stârnit o avalanșă de reacții negative asupra arbitrajului.

La o zi după meci, Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) din cadrul Federației Române de Fotbal (FRF), a venit cu precizări și a confirmat că reușita lui Damașcan ar fi trebuit invalidată în camera VAR.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit despre comunicatul emis de FRF în care Vassaras explica decizia eronată luată de arbitrii din meciul de pe ”Sepsi Arena” de la Sfântu Gheorghe.

”Nu știu ce e mai grav, o eroare comisă de un tehnician VAR (tehnician, nu arbitru!) sau un comunicat la câteva ore după asta, în condițiile în care după alte zeci de greșeli grave ai tăcut și în scris”, a scris Mihai Stoica pe rețelele social media.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Panagiotis Tachtsidis (CFR Cluj) a deblocat tabela de marcaj în prima parte a meciului, mai exact în minutul 32, doar că ardelenii nu au putut ține de scor și în repriza secundă.

Sherif Kallaku a restabilit egalitatea în minutul 70, iar golul victoriei a venit în minutul 85, grație reușitei lui Vitalie Damașcan, care a fost servit de Cosmin Matei.

Pentru Sepsi OSK urmează ultimul meci din acest an, în campionat, cu FC Hermannstadt, pe teren opus, joi, 21 decembrie, de la ora 17:00, în timp ce CFR Cluj va primi vizita rivalilor de la ”U” tot joi, doar că de la ora 19:45.