Cristiano Bergodi, analiză la rece după egalul de la Ploiești. Ce așteptări are de la confruntarea din Conference League

Sepsi OSK Conference League Cristiano Bergodi Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Duminica 31 Iulie 2022, 22:06
Data actualizarii: Duminica 31 Iulie 2022, 22:21

Petrolul - Sepsi OSK s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a treia din Superliga României.

Petrolul și Sepsi au remizat la capătul unei partide cu faze spectaculoase de poartă și cu un final în care Sepsi a încercat să dea lovitura pe contraatac. Antrenorii celor două formații, Nicolae Constantin, respectiv Cristiano Bergodi au primit cartonașe galebene în minutele de prelungire.

Tehnicianul ardelenilor s-a declarat mulțumit de rezultatul obținut în deplasarea de la Ploiești, ținând cont de programul avut de echipa sa în ultimele zile.

"Avem un lot bun, iar cei de pe bancă au intrat bine. Din păcate, asta e situația, am ratat și acel penalty. Dar băieții au reacționat bine și nu pot să le reproșez nimic. A dat gol Tamaș, din fază fixă, e un jucător foarte bun.

Nu e problemă, se poate întâmpla. Important e că băieții au reacționat foarte bine și am avut o ocazie mare la ultima fază. Asta este, luăm un punct, mergem mai departe, e început de campionat, avem două remize și o victorie. Sunt mulțumit, pentru că urmează jocul de joi, care e foarte greu", a spus Bergodi, potrivit DigiSport.

Ce părere are Cristiano Bergodi despre dubla cu Djurgarden

"Va fi foarte greu, pentru că se vede ce echipă este, e pe primul loc în Suedia. Sunt deja 16 meciuri jucate și ei sunt pe primul loc, în plin sezon, și stau bine din punct de vedere fizic.

Normal că noi visăm să trecem, dar a fi un meci foarte greu pentru noi. E o echipă disciplinară din punct de vedere tactic, suedezii sunt întotdeauna așa. Au și forță, și viteză. Repet, deși au jucat 16 meciuri, ei sunt pe primul loc. Asta înseamnă ceva", a precizat acesta.