Cristi Pulhac, concluzie dură după victoria lui Dinamo cu Csikszereda

Cristi Pulhac Baraj menținere/promovare csikszereda miercurea ciuc Dinamo Bucuresti Superliga Cristi Pulhac, la Poveștile Sport.ro
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 20 Mai 2024, 23:55
Data actualizarii: Luni 20 Mai 2024, 23:51

Dinamo București a învins-o pe Csikszereda Miercurea Ciuc cu 2-0 în prima manșă a barajului de menținere/promovare în SuperLigă.

Meciul a fost disputat pe stadionul "Arena Națională" din București, în fața a peste 30.000 de spectatori.

Dinamo a dominat prima repriză, însă nu a reușit să deschidă scorul până în minutul 47, când Dennis Politic a marcat cu o lovitură de cap după o centrare de la Ahmed Bani. Politic a majorat avantajul gazdelor cu un gol superb și a fixat scorul de pe tabelă la 2-0.

• Cristi Pulhac și Cristi Borcea

Cristi Pulhac: "Dinamo nu mă convinge"

Deși rezultatul este favorabil, Cristi Pulhac, fost mare jucător al echipei, a avut o evaluare critică a jocului echipei.

Fostul fundaș și-a exprimat nemulțumirea față de jocul echipei, în ciuda victoriei obținute. L-a "tras de urechi" pe Gabriel Moura și a cerut un apel de schimbare în cadrul clubului.

”Csikszereda nu a fost o echipă care și-a propus promovarea, din ce am înțeles. Că au ajuns în situația asta e altceva... Pe mine jocul lui Dinamo nu mă convinge. Moura, iar, o să zică cineva că am ceva cu el... Trebuie ceva schimbat! Cineva trebuie să își asume lucrurile greșite”, a declarat Cristi Pulhac, conform Orange Sport.

Cum a arătat cariera lui Pulhac pe Ștefan cel Mare

Cristi Pulhac, un nume important în istoria recentă a clubului, a avut o carieră de succes la Dinamo:

• Trofee câștigate: Un titlu de campioană(2006/07), Două Cupe ale României (2004/05, 2011/12), Două Supercupe ale României (2005/06, 2012/13).
  • Performanțe individuale: 208 meciuri jucate, 4 goluri marcate, 3 pase decisive, 17.303 minute prestate în tricoul lui Dinamo.

Dinamo pleacă cu prima șansă în returul de la Miercurea Ciuc, programat pentru luni, 27 mai.