Cota jucătorului uitat de Bergodi pe bancă la Rapid a crescut cu 200%!

Rapid Cristiano Bergodi Rapid Bucuresti Superliga Cristiano Bergodi, antrenor Rapid / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Joi 28 Decembrie 2023, 23:38
Data actualizarii: Joi 28 Decembrie 2023, 23:37

Rapid investește serios în jucători de atac în această perioadă, după accidentările suferite de Albion Rrahmani (23 de ani) și Claudiu Petrila (23 de ani).

Giuleștenii i-au transferat în ultimele zile pe Borisav Burmaz (22 de ani / atacant), Florent Hasani (26 de ani, aripă dreapta) și Ermal Krasniqi (25 de ani / aripă stânga). Cu toate acestea, în lotul giuleștenilor se află un puști de mare perspectivă, care nu a mai primit minute în ultima vreme. Este vorba despre tânărul atacant Alexandru Stan (18 ani).

Cota lui Alexandru Stan a crescut cu 200%

Site-ul de specialitate Transfermarkt a actualizat recent cotele de piață pentru majoritatea jucătorilor din Liga 1. Atacantul Alexandru Stan valoarează acum 150.000 de euro. În luna iunie, cota acestuia se ridica la 50.000 de euro.

• Înainte să fie promovat în echipa de seniori a Rapidului, Stan era cotat la 25.000 de euro

Deși este un jucător lăudat de mulți specialiști din piață, inclusiv de patronul Dan Șucu, Alexandru Stan a fost lăsat mai mult pe bancă în ultima perioadă. Viorel Moldovan a spus recent că mai multe echipe din Franța l-au întrebat cum se descurcă tânărul Stan în Liga 1.

În actualul sezon, atacantul născut la Giurgiu a evoluat în numai trei meciuri din Liga 1. El a bifat numai 14% dintre minutele de joc posibile.

Deși a rămas cu puține soluții după accidentarea lui Albion Rrahmani, antrenorul Cristiano Bergodi a preferat să improvizeze cu jucători mai experimentați, decât să meargă pe mâna lui Stan. Iată în ce meciuri a evoluat tânărul atacant în acest sezon:

• Liga 1: Oțelul Galați - Rapid, 0-0 (a jucat 6 minute)
  • Cupa României: FC Botoșani - Rapid, 1-3 (a jucat 19 minute)
  • Liga 1: UTA - Rapid, 2-2 (a jucat 71 de minute)
  • Liga 1: Rapid - Universitatea Craiova, 2-0 (a jucat 25 de minute, a dat o pasă de gol)
  • Cupa României: Steaua - Rapid, 0-0 (a jucat 71 de minute)

"Mă simt foarte bine. Îmi doresc să fiu aici, la prima echipă, să muncesc cât mai mult și să îmi ajut echipa cât mai mult. Încă nu realizez cum am ajuns la Rapid. Sunt foarte fericit și mă bucur că am ajuns aici", a spus Stan, după pasa de gol pe care a oferit-o în Rapid - Universitatea Craiova.

Tras pe linie moartă de Bergodi

După remiza cu Steaua din Cupă, scor 0-0, Alexandru Stan a fost tras pe linie moartă. Antrenorul Bergodi nu i-a mai oferit niciun minut în acest an. Rămâne de văzut dacă Stan va fi împrumutat în perioada de mercato din iarnă, sau dacă va fi păstrat în lot.

Pe final de an, Bergodi le-a mai dat șanse atacanților Kevin Soni (25 de ani) și Juvhel Tsoumou (33 de ani), dar aceștia nu au impresionat.

Stan a ajuns în academia Rapidului în vara anului 2022, iar până atunci a mai evoluat în provincie, în Liga 4. El se află în anturajul selecționatei U19.

Rapid va pleca în cantonament în Turcia, la Belek, după Revelion. Giuleștenii vor sta acolo în perioada 3-13 ianuarie. Primul meci oficial din noul an va fi pe 19 ianuarie. FCU Craiova se va deplasa pe stadionul din Giulești.