Conducerea lui Rapid a reacționat după victoria cu Poli Iași

Rapid - Poli Iași Daniel Niculae Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 07:55
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 07:59

Rapid - Poli Iași s-a încheiat 3-2.

Cele două echipe s-au întâlnit pe stadionul din Giulești, cu o atmosferă incendiară în tribune. Meciul a contat pentru a 12-a etapă din primul eșalon al României.

Daniel Niculae a vorbit după meci și a susținut faptul că Poli Iași e o echipă dificilă. Mai mult, președinele giuleștenilor a precizat că speră ca giuleștenii să câștige toate meciurile până la finalul anului calendaristic.

• Daniel Niculae

„Cine credea că vom avea un meci ușor înaintea acestei partide... A văzut și în seara asta că s-a înșelat. E o victorie de moral, care ne dă puterea să pregătim următoarele partide după pauză. Sperăm să avem numai victorii până la finalul anului.

Suporterii noștri au fost senzaționali și în această seară. Au susținut echipa din primul minut. Chiar dacă nu a fost cea mai bună partidă, e bine că am reușit să câștigăm. Am avut o săptămână grea”, a spus Daniel Niculae la televiziunea DigiSport.

Rapid București - Poli Iași 3-2

Sergiu Buș a deschis scorul în startul meciului (6'). Alex Ioniță II a restabilit egalitatea (7'), însă VAR-ul a intervenit și a anulat reușita din cauza unui ofsaid. Chiar și așa, Rapid a revenit în meci. Petrila a marcat în minutul 20, iar Alex Ioniță și-a trecut, în cele din urmă, numele pe tabela de marcaj în prima parte a jocului (22').

Marchioni a dus scorul la 2-2 (39'), iar Albion Rrahmani a ratat un penalty la una dintre ultimele faze ale primei părți ale partidei de pe stadionul din Giulești (45+4'). Alb-vișiniii au dat lovitura după o oră de joc, când Alex Ioniță II a realizat „dubla” și a adus toate cele trei puncte pentru formația dirijată de Cristiano Bergodi.

Echipele de start

• Rapid București: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Albu, Ioniță - Funsho, Rrahmani, Petrila
  • Poli Iași: Ailenei - Jatoba, Ilie, Samayoa, Ispas - Bordeianu, Marchioni - Gheorghiță, Roman, Luis Phelipe - Buș