Claudiu Keșeru, în conflict cu suporterii după înfrângerea cu Universitatea Craiova: „Nu e normal! Nu a făcut bine, probabil va fi amendat!”

Claudiu Keseru UTA Arad Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 24 Octombrie 2022, 10:49
Data actualizarii: Luni 24 Octombrie 2022, 10:50

UTA Arad și Universitatea Craiova s-au întâlnit în etapa cu numărul 15 din Superliga României, scor 1-2.

Arădenii au condus încă din minutul 13, după golul marcat de Abeid, însă Baiaram a reușit să restabilească egalitatea chiar înainte de pauză, din pasa lui Dan Nistor. Cei doi au colaborat din nou pentru golul care i-a adus victoria Craiovei, marcat în minutul 57, când oltenii se aflau deja în superioritate numerică după eliminarea lui Anton din minutul 50.

Astfel, UTA a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie, bifând și a doua înfrângere pe teren propriu din ultimul timp, spre nemulțumirea suporterilor, care au reacționat nervos la finalul meciului.

Claudiu Keșeru s-a certat cu fanii arădeni

Tenisiuni au avut loc și între Claudiu Keșeru (35 ani) și suporteri, la finalul meciului. Atacantul a fost trimis în teren în minutul 86, în locul lui Dobrescu, bifând al cincilea meci consecutiv din campionat în care este rezervă și primește mai puțin de 25 de minute de joc. În etapa trecută, Keșeru reușise să marcheze cu FCSB, după ce a intrat pe final.

Atacantul și-a exprimat nemulțumirea atunci pentru puținele minute primite, dezvăluind că ia în calcul o posibilă plecare de la echipă în această iarnă. Claudiu Keșeru este cel mai bine plătit fotbalist din lotul arădenilor, având un salariu de 13.000 de euro lunar și a fost ținta fanilor după înfrângerea cu Universitatea Craiova.

Keșeru a început însă o dispută verbală cu câțiva dintre suporteri, iar Marin Dună, antrenorul din acte al UTA-ei a dezvăluit că ar urma să fie sancționat.

„Nu e normal să intre în clinciuri verbale cu fanii, ei au dreptate să fie supărați. Nu a făcut bine ce a făcut Keșeru, ne vom uita pe regulament și probabil va fi amendat. Probabil și el e nemulțumit când nu îi iese jocul, când nu produce fotbal. Ca atacant trebuie să ai cifre, gol, pase de gol, e frustrant și e normal să fii nervos. Dar, la experiența lui nu trebuia să reacționeze așa”, a declarat Marin Dună la finalul partidei.