VIDEO EXCLUSIV „Ne-a obișnuit să ne spună că are o părere foarte bună despre el!” Reacție tranșantă a lui Ciprian Marica după declarațiile făcute de Keșeru

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 17 Octombrie 2022, 15:16
Data actualizarii: Luni 17 Octombrie 2022, 15:19

FCSB și UTA Arad s-au întâlnit în etapa cu numărul 14 din Superliga României, scor 2-1.

Golul arădenilor a fost marcat de Claudiu Keșeru (35 ani) în primul minut de prelungiri ale partidei, după ce fusese trimis în teren în minutul 78. Atacantul a jucat din a doua repriză în ultimele nouă meciuri pe care le-a disputat pentru UTA, având un singur gol marcat.

La finalul partidei, fotbalistul s-a arătat extrem de nemulțumit de faptul că nu primește mai multe minute din partea antrenorului Ilie Poenaru și a spus că ia în calcul o plecare în această iarnă. Întrebat dacă se gândește la retragere, Keșeru a spus că nu se gândește la așa ceva, mai ales că parametrii săi sunt extrem de buni.

Ciprian Marica, răspuns acid după declarațiile făcute de Claudiu Keșeru

Invitat în platoul emisiunii „Ora exactă în sport”, Ciprian Marica a comentat declarațiile făcute de Claudiu Keșeru, având o reacție tranșantă în ceea ce îl privește pe atacantul de 35 de ani.

„În primul rând, Keșeru ne-a obișnuit să ne spună că are o părere foarte bună despre el, că e foarte bun, că poate să joace, că defilează, joacă și la 40 de ani. Acum vine cu declarația asta. Pe de o parte, e bine să ai încrederea asta în tine, trebuie să demonstrezi și pe teren și aseară a reușit un gol important, a intrat câteva minute și a reușit să marcheze, avea să demonstreze asta și celor de la FCSB, care s-au descotorosit de el destul de ușor și într-un mod neplăcut, am văzut acolo reacții între el și patron, între el și conducere.

Keșeru e un tip destul de stăpân pe el, pe situație, pe ce crede sau știe că poate și destul de greu intri în grațiile lui Keșeru, nu e ușor nici de acceptat din partea antrenorului să aibă un jucător cu atât de multă personalitate. Acum, sigur, nu a jucat la FCSB, nu joacă nici la UTA titular, nu reușește. Nu știu dacă este el cel care se supraapreciază sau chiar are o problemă, nu mai poate duce la cel mai înalt nivel.

Rămâne de văzut ce va fi, se anunțase un transfer cu așteptări mari”, a declarat Ciprian Marica la PRO Arena

Declarațiile făcute de Claudiu Keșeru după meci

„I-am simțit puțin abătuți, am încercat să le zic câte un cuvânt pe suflet fiecăruia pe care l-am văzut înainte de meci. L-am văzut și pe Oli înainte de meci și rar l-am văzut așa, mai ales că este o persoană care pune totul la suflet, dar a jucat excepțional astăzi și m-a lăsat să cred că are tăria să treacă peste tot ce s-a întâmplat.

Asta e decizia antrenorului, el răspunde pentru deciziile pe care le ia. Sunt aici să mă pregătesc din ce în ce mai bine. Fac tot ce ține de mine, mai departe ține de antrenor. Îmi doresc să marchez de fiecare dată. Azi mi-am dorit, bineînțeles, dar nu am sărbătorit golul din respect pentru clubul la care am fost, pentru oamenii care sunt în club și pentru acești suporteri care au fost prezenți pe stadion.

Emoții întotdeauna am, dacă nu mai am emoție, mă voi lăsa. Dar, atâta timp cât simt că pot și emoțiile există, sunt prezent aici. Era prima dată când intram în celălalt vestiar. Nu vă pot descrie, pentru că nu pot nici eu să zic. M-au năvălit multe sentimente simultan.

Acele 10 minute pe care le joc în ultimul timp îmi dau viața. Inclusiv în acele 10 minute. Nu, nu, la câți apelează la mine, eu intru cu determinare. Nu sunt eu cel care ia decizii.

Să mă retrag? Doamne ferește! Cu parametrii pe care-i am și ce arăt în alea ultime 10 minute, eu nu mă retrag cu siguranță. Vă spun sigur.

(n.r - te aștepți să joci mai mult în cupă?) E o situație penibilă, clar. Da (n.r. dificilă că nu prind minute de joc)!

Bineînțeles (n.r. că m-am gândit să plec), nu am venit aici pentru bani, e cel mai mic contract pe care îl am. D-asta nu-mi dau cu părerea despre ce se întâmplă. În decembrie, vom discuta”, a spus Keșeru după meci.