EXCLUSIV ”Cine câștigă titlul în Liga 1?” Ciprian Panait a răspuns fără să stea pe gânduri la Poveștile Sport.ro

Ciprian Panait Poveștile sport.ro Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 13:40
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 13:39

FCSB se află în acest moment pe prima poziție în Superliga României cu 41 de puncte.

CFR Cluj ocupă locul al doilea cu 33 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova completează podiumul cu 33 de puncte, la egalitate cu Rapid București.

• Ciprian Panait, fost antrenor în primul eșalon al României și actual lector universitar la UNEFS (n.r. Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport), a fost prezent la emisiunea Poveștile Sport.ro, moderată de Andru Nenciu

Printre altele, Ciprian Panait a vorbit despre campionatul României și, întrebat despre ce echipă consideră că își va adjudeca titlul în acest sezon, tehnicianul a subliniat fără să stea prea mult pe gânduri că FCSB va câștiga anul acesta Superliga.

”După cum văd eu și cred că e corect să spun... FCSB!”, a spus Ciprian Panait la Poveștile Sport.ro.

Roș-albaștrii se situează în acest moment în vârful clasamentului cu 41 de puncte, după 20 de etape desfășurate. În consecință, echipa pregătită de Elias Charalambous a înregistrat până acum 12 victorii, cinci rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

FCSB - FC Hermannstadt 3-0

FCSB și FC Hermannstadt și-au dat întâlnire în etapa #20 din primul eșalon al României, pe Arena Națională, sâmbătă seară, de la ora 20:00. La capătul celor 90 de minute, roș-albaștrii și-au adjudecat toate cele trei puncte și și-au consolidat poziția de lider în Superliga României.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 23, din pasa lui Alexandru Băluță, ca în minutul 45 să majoreze diferența și să realizeze ”dubla”, în urma assist-ului provenit de la Florinel Coman. Șeptarul FCSB-ului și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 57, blocând scorul la 3-0 în favoarea gazdelor.