Dan Șucu l-a găsit pe ”noul Ștefănescu”: ”Transfer de succes”

Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 13:04
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 13:05

Kosovarul e cotat la 500.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, iar Rapid a plătit 600.000 de euro pe serviciile jucătorului pentru a-l aduce în Giulești.

Dan Șucu a vorbit despre ultima achiziție a giuleștenilor și a subliniat faptul că antrenorul principal al clubului, Cristiano Bergodi, l-a numit pe Florent Hasani drept ”noul Marius Ștefănescu”, jucătorul de la Sepsi OSK.

”E un fotbalist foarte interesant, foarte bun. A fost o oportunitate pentru noi, a intrat în ultimele șase luni de contract. Cu totul, Florent ne-a costat în jur de 300.000 de euro, asta și pentru că era în ultimele șase luni și clubul la care era risca să-l piardă gratis în vară. Nu îmi cereți să vorbesc despre el, staff-ul tehnic și Bergodi mi-au spus că ne va ajuta foarte mult.

Noi l-am dorit pe Ștefănescu de la Sepsi, staff-ul mi-a spus că Florent e un jucător cu aceleași calități precum Ștefănescu, poate să joace aripă dreapta. Mi s-a transmis din partea domnului Bergodi că e 'noul Ștefănescu', dacă nu am reușit să îl luăm de la Sepsi. Florent e un fotbalist cu foarte multe calități, sunt convins că ne va ajuta în îndeplinirea obiectivelor.

Vedem ce se va întâmpla după pregătirea de iarnă, când sperăm să ni se alăture și jucătorii importanți care s-au accidentat, Petrila, Rrahmani, Emmers, și să atacăm în forță partea a doua a campionatului. Sunt convisn că va fi un transfer de succes, la fel cum a fost și Rrahmani. Vom face o echipă bună pentru a îndeplini obiectivul din acest campionat, locurile 1-3”, a spus Dan Șucu, potrivit Fanatik.

De-a lungul carierei sale fotbalistice, internaționalul kosovar a fost legitimat la echipe precum KF Vushtrria, KF Trepca 89, Diosgyor, Kfar Saba, Gyirmot și KF Tirana.

Blestemul FCSB! Când a câștigat ultima dată Rapid București

În etapa #20, Rapid a remizat cu Petrolul în ”Primvs Derby”, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, scor 0-0. Egalul a condus, așadar, la al șaselea meci consecutiv pentru giuleșteni fără succes din toate competițiile (Superliga & Cupa României).

Ultima dată când formația dirijată de Cristiano Bergodi a reușit să smulgă un succes a fost în deplasare cu rivala din Capitală, FCSB, pe 5 noiembrie, într-un meci care a contat pentru etapa #15 din campionat și s-a încheiat 2-1 în favoarea giuleștenilor.

Jayson Papeau (minutul 39) și Paul Iacob (minutul 45+2) marcau atunci pentru Rapid, în timp ce la FCSB puncta Joyskim Dawa, în urma unui corner executat cu precizie în repriza secundă de Risto Radunovic (minutul 65).

De atunci a început seria negativă a rapidiștilor: egal cu Sepsi OSK pe 10 noiembrie (0-0), eșec cu ”U” Cluj pe 27 noiembrie (2-3), egal cu FC Botoșani pe 2 decembrie (0-0), remiză cu CFR Cluj în Cupa României (0-0), înfrângere cu FC Voluntari ”acasă” (1-2) și egal cu ”lupii galbeni”.