Primul punct pentru Academica Clinceni în Liga 1! Elevii lui Ilie Poenaru, egal cu Chindia Târgoviște

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni Emil Sandoi ilie poenaru Superliga LIVE TEXT Chindia Târgoviște - Academica Clinceni! Răsturnare de scor
Iosif Pintilie
Data publicarii: Vineri 20 August 2021, 17:30
Data actualizarii: Vineri 20 August 2021, 21:08

Urmărim și comentăm împreuna meciul dintre Chindia Târgoviște și Academica Clinceni pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

Chindia Târgoviște - Academica Clinceni 2-2

Academica Clinceni a obținut primele puncte din campionat, după 2-2 cu Chindia Târgoviște. ”Lanterna roșie” a început meciul în forță, iar în minutul 9 avea deja 1-0, după golul lui Cascini. Chindia a revenit mai apoi la conducerea jocului, reușind să marcheze în minutele 17, prin Doru Popadiuc, și 58, prin Daniel Florea. Academica Clinceni a egalat prin Cascini, care a reușit dubla, în prelungirile meciului.

• Emil Săndoi, antrenorul Chindiei Târgoviște

FINAL

Min. 90 Cascini reușește dubla și îi aduce Academicii primul punct din acest sezon.

Min. 58 Daniel Florea o duce pe Chindia în avantaj.

PAUZĂ

Min. 17 Doru Popadiuc restabilește egalitatea, după o greșeală a portarului Aurelian Păun.

Min. 12 Reacția Chindiei! Daniel Florea trimite din afara careului puțin peste bara transversală.

Min. 9 Cascini deschide scorul pentru Academica Clinceni, servit excelent de Omoh.

Min. 1 A început meciul!

17:00 Echipele de start:

CHINDIA: Căbuz - Căpușă, Celea, Baxevanos, C. Dinu - D. Popa, Al. Iacob, Dulca, Popadiuc - Mătiș, Florea

REZERVE: A. Pop, Contave, Neguț, A. Șerban, Cherchez, Roumpoulakou, Suciu, M. Șerban, N. Corbu

ANTRENOR: Emil Săndoi

CLINCENI: Păun - Fl. Achim, Jutric, Nichita, Pîrvulescu - Cascini, Ventura - Omoh, De Amorim, Longher - Vellios

REZERVE: Ureche, Bilali, Gardoș, Gavra, Cioiu, Kazlauskas, Dumitrache, L. Filip, Holzmann

ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: Gloria (Buzău)

Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Știrea inițială

9:00 Trupa lui Emil Săndoi vizează azi a doua victorie din actuala ediție, după ce prima a fost adjudecată în meciul de pe teren propriu cu Dinamo, scor 1-0.

Chindia se află pe locul 12, cu 5 puncte după cinci runde, în timp ce formația condusă de Ilie Poenaru ocupă ultimul loc, cu zero puncte, golaveraj 3-10.

În urma eșecurilor pe linie, conducătorii grupării ilfovene au declarat că Poenaru e singurul vinovat, iar încă o înfrângere, azi, ar putea să ducă la demiterea tehnicianului.

Chindia şi Academica s-au mai întâlnit de șase ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus dâmboviţenii, de trei ori au câştigat ilfovenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Primul meci în Liga 1 a avut loc pe 9 august 2019, Academica - Chindia 3-1 (marcatori Vojtus, Barbu, Buziuc, respectiv Burlacu).

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 1 decembrie 2019, Chindia - Academica 2-5. Întâiul succes din contul grupării din Târgovişte s-a înregistrat pe 29 iulie 2020, Chindia - Academica 3-1. Cea mai recentă întâlnire directă: 22 ianuarie 2021, Chindia - Academica 2-1, goluri înscrise de Daniel Popa, Cristian Neguţ, respectiv Juan Cascini.