CFR Cluj, 4, stai jos! A patra remiză consecutivă pentru echipa lui Dan Petrescu în Liga 1! Încă o șansă pentru FCSB să se apropie

Dan Petrescu CFR Cluj UTA Arad Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 08 Februarie 2022, 18:46
Data actualizarii: Marti 08 Februarie 2022, 19:42

CFR Cluj a remizat cu UTA Arad, scor 0-0, în etapa 24 din Liga 1.

Campioana României nu se regăsește la începutul lui 2022, bifând cel de-al patrulea rezultat de egalitate, 0-0, cu UTA Arad. Echipa antrenată de Dan Petrescu a acumulat 61 de puncte. Cu un posibil succes, FCSB se poate apropia la doar șase puncte de liderul din Liga 1.

• Dan Petrescu

CFR Cluj - UTA 0-0

Minutul 61- Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Păun șutează cu efect de la 25 m, iar Iacob respinge mingea în bară, în extremis.

Minutul 48 - Ocazie imensă pentru CFR Cluj! Deac ajunge singur față în față cu portarul, dar decarul campioanei șutează pe lângă poartă.

Minutul 47 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Iacob respinge un șut pe centru, mingea este recuperată de Deac, care șutează peste poartă.

După prima repriză, Sacko este schimbat cu Omrani, iar Itu este înlocuit cu Păun.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 37 - Ocazie importantă pentru UTA Arad! Hindrich o salvează de două ori pe campioana României, după ce Vukcevic și Miculescu au depășit apărarea clujeană.

Minutul 18 - Ștefan șutează puternic de la peste 20 m, mingea îl ia prin surprindere pe Iacob, care respinge în față. Deac recuperează, înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 14 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Florin Ștefan primește o centrare perfectă la marginea careului mic, șutează din alunecare, însă mingea este respinsă miraculos de portarul Iacob.

A început partida!

La trei zile de la meciurile cu Universitatea Craiova, respectiv Sepsi OSK, CFR Cluj și UTA Arad de întâlbesc în al doilea meci al etapei 25 din Liga 1. Cele două echipe au evoluat sâmbătă.

Meciul va pune față în față două echipe ce s-ar putea duela și în playoff. CFR Cluj este matematic calificată la ”masa bogaților”, în timp ce UTA Arad este la 4 puncte de Farul Constanța.

CFR Cluj - UTA, LIVE de la 17:30

Dan Petrescu a prefațat această partidă, fiind vizibil supărat pe programul încărcat al echipei sale.

"Nu avem timp să plângem, să ne gândim la ghinion. Nu înţeleg de ce ne grăbim, de ce jucăm atâtea meciuri în ianuarie, februarie, punem meciurile unul peste altul. De abia am ajuns şi trebuie să jucăm iar. Cum să-i motivez pe băieţi când noi avem meci? Craiova joacă joi şi noi marţi, nu mi se pare foarte corect. Cei care fac programările sigur au ceva cu CFR. Nu poţi să ai meci mâine...suntem şi cu moralul puţin afectat, după ce eşti egalat de trei ori, de două ori chiar în ultima fază a meciului.  UTA a schimbat antrenorul, a câştigat primul meci. În deplasare au primit numai 9 goluri în 12 meciuri, în deplasare sunt foarte buni. Au cumpărat şi trei atacanţi şi la primul meci al lui Badea au reuşit să câştige.

Vin cu moral foarte bun, noi avem posturi cheie unde nu putem face schimbări. Avem nevoie mare de victorie cu UTA. A fost greu să ne revenim, de asta vine meciul ăsta prea repede. Când aml luat gol cu Craiova nu mi-a venit să cred. Îmi zicea Bordeianu că mai sunt 30 de secunde, 15 de secunde, nu mi-a venit să cred. Nu am reuşit să gestionăm ultimele minute ca o echipă mare. Sunt obişnuit să fiu făcut praf, sunt făcut praf de jurnalişti, de oameni, dar sunt aici, Dan Petrescu mă cheamă şi merg înainte", a declarat Petrescu, înaintea duelului cu echipa lui Ionuț Badea.

CFR Cluj - UTA | Echipe probabile:

CFR Cluj: Hindrich - Ștefan, Grahovac, Burcă, Manea - Bordeianu, Boateng, Deac - Costache, Debeljuh, Omrani

UTA Arad: Iacob - Vukcevici, Benga, Dina, Șliakov - Roger, Vorobjovas, Batha - Miculescu - Otele, Laukzemis