CFR Cluj – Sepsi 2-1! Gazdele au obținut o victorie chinuită, deși au evoluat în superioritate numerică

CFR Cluj sepsi sfantu gheorghe Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 14:50
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 23:07

CFR Cluj se duelează în Gruia cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a șaptea din play-off-ul Superligii României.

CFR Cluj - Sepsi 2-1

FINAL

90+6: GOOOL CFR Cluj! Karlo Muhar reușește dubla la capătul unei faze norocoase.

Min. 57: Ocazie pentru CFR Cluj! Otele expediază un șut plasat la colțul lug și trimite mingea în bară.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45+2: Eliminare la Sepsi! Florin Stefan vede cartonașul roșu după un fault cinic la marginea careului de 16 metri.

Min. 22: Eliminare la Sepsi! Oroian vede cartonașul roșu.

Min. 19: Penalty pentru Sepsi OSK! Alimi execută excelent lovitura de pedeapsă și restabilește egalitatea.

Min. 6: GOOOL CFR Cluj! Karlo Muhar a marcat cu o lovitură de cap după o centrare de la colț executată perfect de Ciprian Deac.

Min. 5: Ocazie pentru CFR Cluj! Deac centrează de la colțul terenului, Tachtsidis deviază balonul care ajunge la Mogoș. Acesta șutează în forță, însă Niczuly a intervenit salvator.

Min. 1: A început partida!

CFR Cluj - Sepsi, echipele de start

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Fica; Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, A. Radu, Aussi, R. Filip, El Kaddouri, Avonou, Otele, Serebe, Bîrligea; Antrenor: Francisc Dican

Sepsi: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - M. Ștefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ștefan - Safranko, K. Varga; Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Aganovic, Rența, R. Varga, C. Matei, Popsa, Batzula, Debeljuh; Antrenor: Bernd Storck

Cu FCSB proaspăt încoronată noua campioană a României, echipele din play-off se mai duelează doar pentru locurile care duc spre cupele europene.

CFR Cluj speră să prindă ”biletul”, însă misiunea ardelenilor nu va fi deloc una ușoară întrucât se află în concurență directă cu Farul Constanța și Universitatea Craiova și Rapid. CFR Cluj ocupă locul patru în ierarhie, cu 34 de puncte, la egalitate cu formația din Bănie și la o lungime în urma Farului.

În ceea ce o privește pe Sepsi, covăsnenii ocupă ultima poziție în play-off, cu doar 28 de puncte, iar echipa pregătită de Bernd Storck joacă fără nicio presiune.

CFR Cluj vine după o victorie importantă obținută în fața Universității Craiova, scor 1-0, în timp ce, în ultima etapă, Sepsi a înregistrat o remiză cu noua campioană, FCSB, scor 2-2.

Precedenta întâlnire dintre Sepsi și CFR Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Atunci, ambele goluri erau marcate în prima repriză. Ștefănescu a deschis scorul după doar nouă minute, dar Boben a reușit să echilibreze scorul pe tabelă în minutul 21.