CFR Cluj, 3 victorii și o remiză în Austria

CFR Cluj a învins Debrecen, locul 9 în ultimul sezon din Ungaria, scor 2-0, în al patrulea și ultimul meci amical din Austria.

În continuare fără Louis Munteanu și Matei Ilie, care au beneficiat de o vacanță prelungită după EURO U21, CFR Cluj s-a impus cu 2-0 contra lui Debrecen după golurile marcate de Lindon Emerllahu (17') și Mohammed Kamara (64').

  • Echipa de start a lui CFR Cluj în amicalul cu Debrecen: Hindrich - Abeid, Bolgado, Sinyan, Camora - Emerllahu, Djokovic, Muhar - Deac, Gjorgjievski, Sfait
  • Rezerve: Gal, Pînzariu, Răcășan, Kresic, Dumbrăvanu, Simao, Kun, Fică, Postolachi, Kamara, Ciubăncan, Păun, Samake, Rusu
  • Antrenor: Dan Petrescu

În total, CFR Cluj a disputat patru partide amicale în Austria. Echipa lui Dan Petrescu a înregistrat trei victorii și o remiză.

Rezultatele lui CFR Cluj în Austria:

  • 4-2 vs. Slovan Bratislava (locul 1 în Slovacia)
  • 2-2 vs. Grazer (locul 9 în Austria)
  • 3-0 vs. Ceske Budejovice (locul 16 în Cehia)
  • 2-0 vs. Debrecen (locul 9 în Ungaria)

CFR Cluj va înfrunta FCSB în Supercupa României

CFR Cluj va reveni în România, iar sâmbătă seară, de la ora 20:00, va disputa primul meci oficial din noul sezon, Supercupa împotriva lui FCSB. Partida va avea loc pe Stadionul Steaua.

În primul tur din Europa League, formația lui Dan Petrescu va înfrunta formația maghiară Paks, pe 10 și 17 iulie.

CFR nu îi va avea pe Louis Munteanu și Matei Ilie

În urmă cu două zile, Dan Petrescu a anunțat două pierderi importante pentru Supercupa României. Louis Munteanu, golgheterul Superligii din sezonul trecut, și fundașul central Matei Ilie nu vor fi în lot pentru partida cu FCSB.

"E clar că Louis Munteanu nu va fi bun pentru Supercupă. În niciun caz! Nici el, nici Ilie. Au venit târziu. Indiferent ce se întâmplă, ei nu vor fi în lot la meciul din Supercupă", a spus Dan Petrescu, pentru PRO TV, în cantonamentul din Austria al vicecampioanei.