FOTO CFR Cluj - FCSB 0-1! Edjouma l-a 'ascultat' pe Mihai Stoica și a marcat golul victoriei în derby

CFR Cluj FCSB Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 23:11
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 23:10

FCSB s-a impus în deplasare, la CFR Cluj, scor 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Malcom Edjouma la finalul partidei.

CFR Cluj - FCSB 0-1

Final de meci!

Minutul 89 - GOOOOL FCSB! Edjouma deschide scorul pentru oaspeți, cu o scăriță cu care l-a învins pe Scuffet. Edjouma îi pasează lui Miculescu în interiorul careului, care îi întoarce mingea cu călcâiul, iar mijlocașul înscrie cu o execuție spectaculoasă.

Minutul 79 - Ocazie pentru FCSB! Edjouma șutează din afara careului, din alunecare, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 70 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Deac reușește o pasă spectaculoasă pentru Yeboah în interiorul careului, care șutează din apropierea porții, la colțul scurt, dar Târnovanu are o intervenție excepțională.

Minutul 52 - Ocazie importantă pentru FCSB! Octavian Popescu șutează spectaculos de la aproximativ 25 m, dar Scuffet respinge incredibil, de sub transversală.

Minutul 50 - Ocazie pentru CFR Cluj! CFR Cluj șutează de la 20 m, dar Târnovanu reușește să prindă fără emoții.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 32 - Ocazie importantă pentru FCSB! Olaru centrează de pe partea stângă, Cordea îi așează mingea lui Șut, care șutează puternic, dar Scuffet are o intervenție formidabilă.

Minutul 30 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Krasniqi șutează puternic din colțul careului, dar Târnovanu reușește o nouă paradă în fața atacantului.

Minutul 15 - Ocazie importantă pentru FCSB! Olaru centrează în careul mic de pe partea stângă, mingea ajunge la Cordea care șutează la colțul scurt, însă Scuffet reușește să scoată.

Minutul 12 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Krasniqi șutează puternic din centru, din afara careului, însă Târnovanu reușește o paradă de excepție.

Minutul 5 - Ocazie importantă pentru FCSB! Olaru scoate mingea la în centrul careului, Cordea șutează direct, peste bara transversală a porții.

Minutul 2 - Cartonaș galben pentru Andrea Compagno în urma unui fault dur asupra lui Muhar. Spiritele se încing între jucătorii celor două echipe, însă Colțescu menține situația sub control.

A început partida dintre CFR Cluj și FCSB, cu 10 minute întârziere față de ora programată oficial.

Debut amânat pentru partida din Gruia! Nocturna stadionului a picat înaintea fluierului de start, iar pentru moment se încearcă repornirea electricității cu ajutorul unui generator.

CFR Cluj - FCSB: echipele de start

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Boateng, Muhar, Cvek - Petrila, Janga, Krasniqi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Cristea, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Cordea, Compagno, Oct. Popescu

Runda a 24-a programează unul dintre cele mai interesante dueluri din Superliga României, cel dintre CFR Cluj şi FCSB, o confruntare care, datorită prestaţiilor celor două din ultimii ani, şi-a câştigat statutul de derby.

Clujenii au început anul 2023 foarte bine, cu două victorii în deplasare, 3-0 cu Farul şi 1-0 cu FC Voluntari, rezultate în urma cărora au urcat în fruntea clasamentului. De partea cealaltă, bucureştenii s-au impus în precedenta deplasare, 1-0 cu FC Hermannstadt, apoi au pierdut dramatic duelul cu Farul, scor 2-3, două dintre goluri fiind încasate în prelungiri.

CFR 1907 Cluj - FCSB, duminică, 5 februarie – ora 21.00

Privind strict continuitatea sportivă, CFR şi FCSB s-au mai întâlnit de 67 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus clujenii, de 24 de ori au câştigat roş-albaştrii bucureşteni, iar alte 24 de partide s-au terminat la egalitate.

Un singur succes a reuşit FCSB în precedentele 13 deplasări pe terenul ardelenilor din campionat, în chiar ultima dispută de la Cluj, pe 17 aprilie 2022, CFR - FCSB 0-1 (marcator Octavian Popescu), în rest au fost șase victorii ale gazdelor şi tot atâtea remize.

Cea mai recentă întâlnire directă pe prima scenă a avut loc pe 15 decembrie 2022, FCSB - CFR Cluj 0-1, gol înscris de Rangelo Janga.

Dan Petrescu vs FCSB în toate competiţiile: 27 de jocuri - 8 victorii - 9 remize - 10 înfrângeri.