CFR Cluj a dat nota, Pandurii ii urmeaza - doi jucatori de la Sporting Braga au ajuns la Tg.Jiu!

Data publicarii: Miercuri 09 Ianuarie 2008, 16:01
Data actualizarii: Miercuri 09 Ianuarie 2008, 16:01
PORTUGALIA SE MUTA IN ROMANIA

MEDIAFAX/ Pandurii Targu Jiu a transferat doi jucatori din campionatul Portugaliei, fundasul central Jose Anilton Junior si portarul Pawel Kieszek, ambii de la Sporting Braga. Presedintele Condescu a anuntat ca Pandurii se vor putea baza cel putin pana la finalul acestui sezon pe cei doi jucători. Brazilianul Anilton a evoluat in ultimele partide pentru Braga, locul sase in Portugalia, fiind titular in meciul de pe teren propriu cu Boavista, incheiat la egalitate, scor 0-0, iar in ultima etapa a turului a fost introdus in teren dupa pauza in meciul terminat tot la egalitate, 3-3 in deplasare cu Academica Coimbra.

Anilton are 27 ani, 1,85 m ÅŸi 73 kg si a mai evoluat la Desportivo das Aves dupa ce a venit in Europa din Brazilia. Kieszek este un portar polonez, de 23 de ani, 1,87 m ÅŸi 82 kg care a jucat la Polonia Varsovia, dar si in Grecia, la Aegaleo. La Braga nu a prins prima echipa, fiind folosit doar in meciurile din Intercalar, un campionat paralel in care sunt folosite rezervele si pustii de perspectiva. Cei doi au semnat contracte pe sase luni de zile, cu drept de prelungire in cazul in care Pandurii va reusi sa se salveze de la retrogradare. Cu Anilton si Kieszek, numarul noilor achizitii de la Pandurii din aceasta iarna se ridica la noua, dupa ce saptamana trecuta cu Pandurii au mai semnat contracte brazilienii Cardoso, Jessui si Daniel Carlos, portughezii Marco Soares, Felgueiras si Mingote si spaniolul Yoni.