Matthias Verreth (28 de ani), mijlocașul belgian de la Bari, este cel mai noul jucător din lotul lui Dinamo, dar transferurile pentru acest sezon competițional nu se opresc aici.
Andrei Nicolescu, președintele clubului, a anunțat că cei de la Dinamo vor să mai transfere un atacant până la încheierea perioadei de mercato, asta în timp ce se așteaptă revenirea lui George Pușcaș.
Andrei Nicolescu anunță că transferurile nu se opresc la Dinamo
În plus, ”câinii” analizează și posibilitatea de a transfera încă un mijlocaș central, luând în calcul că Alberto Soro a fost ”reprofilat” și a dat randament pe acea poziție sub comanda lui Nuno Campos.
„Trebuie să fim pregătiți. Cred că am ratat mai mult în deplasare, am tratat ocaziile de gol un pic mai neinspirat, dar încercăm să îmbunătățim (n.r. - jocul) și în deplasare.
Ca tendință, luna asta e luna în care putem să accesăm jucători pe care în iunie sau iulie nu-i putem accesa. Ne mai dorim unul sau doi jucători, stăm și discutăm la nivel de antrenori, director sportiv, dacă ne mai dorim un mijlocaș central sau un 'winger', Soro s-a adaptat destul de bine ca mijlocaș central. Cu siguranță ne mai dorim un atacant. Sunt opțiuni de jucători străini”, a spus Nicolescu, la emisiunea ”VOYO SPORT LIVE”.
Într-un clasament bazat pe cotele de piață, Dinamo ar fi a patra echipă din campionatul nostru, cu un lot evaluat la 19 milioane de euro, sub Universitatea Craiova, Rapid și FCSB.
Transferurile făcute de Dinamo în această vară
Matthias Verreth (Bari / 200.000 euro), Răzvan Radu (Metalul Buzău / 60.000 euro), Imran Fetai (Shkendija / gratis), Dario Benavides (La Louviere / gratis), Yacine Bourhane (Aris Limassol / gratis), Oliver Hintsa (Sogndal / gratis), Martin Pascual (CD Mirandes / gratis), Adriano Manole (CFC Argeș / gratis), Ștefan Opriș (FCU Cluj / gratis), Tudor Alistar (CSM Ceahlăul / gratis), Alaa Bellaarouch (Sporting Braga / împrumutat)