"Ce să fie!?" Panduru, reacție fermă după ce a văzut contactul între Burcă și Dugandzic

panduru CFR Cluj - rapid Panduru penalty penalty Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 31 Octombrie 2022, 07:55
Data actualizarii: Luni 31 Octombrie 2022, 07:56

Rapid rămâne pe locul secund în Superliga după victoria de duminică seara, pe Giulești, scor 2-1 contra campioanei CFR Cluj.

Rapid - CFR Cluj 2-1

Rapid s-a impus din două penalty-uri, primul transformat de Cristian Săpunaru (36 - penalty), după un fault comis de portarul Simone Scuffet asupra lui Kevin Luckassen, iar al doilea fructificat de Marko Dugandzic (71 - penalty), acordat cu uşurinţă la un duel între fundaşul Andrei Burcă şi fostul atacant al CFR-ului.

Faultul în urma căruia centralul Cătălin Popa a dictat penalty-ul din care Dugandzic le-a adus victoria giuleștenilor a iscat nenumărate controverse. Antrenorul oaspeților, Dan Petrescu, a avut o reacție vehementă la finalul meciului și a comparat partida cu se întâmpla la Scornicești, pe vremea lui Nicolae Ceaușescu.

Reacția lui Panduru după penalty-ul care a aprins scandalul

Fost coleg cu Petrescu la națională, Basarab Panduru a reacționat la Orange Sport și și-a spus ferm părerea.

"Fault în atac, ce să fie? Dugandzic, de când vine mingea, îl tot împinge pe Burcă. Uite cum e tricoul, îi ridică tricoul", a declarat Panduru, la televiziunea mai sus amintită.

CFR Cluj venea după şapte etape consecutive fără înfrângere (şase victorii, un egal) în campionat, dar şi după un eşec drastic în Europa Conference League, 0-3 cu Sivasspor. Rapid, neînvinsă acasă în acest sezon, are două victorii şi două egaluri în ultimele patru etape. În tur, CFR a câştigat cu 1-0.

Giuleștenii au intrat bine în joc, în minutul 36 Cristi Săpunaru a fructificat din penalty, rezultând scorul primei părți a jocului: 1-0.

În partea secundă, Karlo Muhar a restabilit egalitatea în minutul 54, însă Dugandzic a anulat reușita fotbalistului de la CFR în minutul 72, tot din penalty.

Rapid s-a impus cu 2-1 și a obținut trei puncte prețioase în cursa către primul loc. Giuleștenii sunt, astfel, la cinci puncte în spate de liderul Farul și la patru în față de clujeni, cu 32 de puncte după 16 etape.

În următoarea partidă, Rapid se va duela cu FCSB duminică, 6 noiembrie, de la ora 21:00, în timp ce ardelenii se vor confrunta cu FC Ballkani joi, 3 noiembrie, în grupele Conference League. Ambele partide sunt LIVE TEXT pe www.sport.ro, iar CFR-ul se vede și pe Pro Arena și VOYO.