Ce l-a dat pe spate pe Ilie Dumitrescu după FCSB - UTA Arad 4-0: ”O chestie rară”

Ilie Dumitrescu FCSB FCSB - UTA Arad Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 22:17
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 22:17

FCSB a câștigat categoric primul meci din Superliga României în 2024, scor 4-0 cu UTA Arad.

Darius Olaru a fost cel care a deschis scorul în minutul 20, cu un șut puternic din afara careului, iar două minute mai târziu a dus scorul la 2-0, profitând de o gafă în defensiva lui Mircea Rednic.

În partea secundă, tot Olaru a reușit ”tripla” după ce a transformat un penalty acordat cu VAR, iar David Miculescu a stabilit scorul final, 4-0.

Ilie Dumitrescu: ”E o chestie rară”

După meci, Ilie Dumitrescu a analizat partida și s-a arătat impresionat de execuția lui Darius Olaru de la golul de 1-0, reușit în minutul 20. Fostul mare internațional recunoaște că, din acea poziție, nu ar fi încercat să șuteze direct la poartă.

„Este un grup extrem de important, începând cu linia de mijloc, chiar și fără Coman, care este un lider incontestabil.

Olaru a făcut diferența, clar, este un jucător care în ultimii 20 de metri are anumite realizări doar de el gândite, la primul gol a fost o chestie rară. În locul lui, poate aș fi preluat-o. Să dai direct este o execuție rară”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Cum arată topul celor mai buni marcatori din Liga 1

Căpitanul vicecampioanei se află acum pe prima poziție cu 13 goluri, clasându-se la trei reușite în fața lui Eduard Florescu de la FC Botoșani, care a înscris până acum 10 goluri.

Podiumul e completat de patru jucători, printre care unul de la FCSB. Florinel Coman (FCSB), Dan Nistor (”U” Cluj), Aurelian Chițu (FCU Craiova) și Alexandru Pop (Oțelul Galați) au câte nouă reușite.

Topul continuă cu Alexandru Mitriță (FCU Craiova), Philip Otele (CFR Cluj) și Marius Ștefănescu (Sepsi OSK). Cei trei au marcat până în clipa de față nu mai puțin de opt reușite.