Reacția lui David Miculescu, după ce a înscris împotriva fostei sale echipe

David Miculescu FCSB FCSB - UTA Arad Superliga David Miculescu / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 23:16
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 23:16

FCSB a câștigat categoric meciul cu UTA Arad, scor 4-0, în etapa cu numărul 22 din Superliga României.

Darius Olaru a fost cel care a deschis scorul în minutul 20, cu un șut puternic din afara careului, iar două minute mai târziu a dus scorul la 2-0, profitând de o gafă în defensiva lui Mircea Rednic.

În partea secundă, tot Olaru a reușit ”tripla” după ce a transformat un penalty acordat cu VAR, iar David Miculescu a stabilit scorul final, 4-0.

David Miculescu (22 de ani) a tras primele concluzii după meciul de pe Arena Națională cu UTA Arad, fosta sa echipă.

David Miculescu: ”Nu mă gândesc la suma de transfer dată pe mine”

”S-au încurcat și restul. Sunt bucuros, mai ales că am intrat cu gol. Asta îmi doresc tot timpul. Vreau tot timpul să dau tot ce am mai bun din mine. Nu știu ce au ei, dar noi avem foarte mulți jucători foarte buni. Chiar dacă nu a fost Coman, nu s-a văzut așa mult lipsa.

A fost un sentiment plăcut că am înscris, dar nu împotriva unei echipe pe care o voiam. Așa este fotbalul. Eu nu mă gândesc la suma de transfer care a fost dată pe mine. Nu vreau să am scuze legate de adaptare. Poate nu a fost anul meu. Noi sperăm să păstrăm și tradiția, dar și scorul”, a spus David Miculescu.

Golul cu UTA Arad a fost al treilea al lui David Miculescu în acest sezon, în 24 de partide, cifră la care se adaugă și un assist.

FCSB, la 11 puncte distanță de locul doi

FCSB a profitat de pasul greșit făcut de CFR Cluj, care a pierdut cu ultima clasată, FC Botoșani. Victoria vicecampioanei o duce la 11 puncte distanță de locul doi, după 22 de etape.

În următoarea etapă, FCSB se va deplasa pe terenul celor de la Universitatea Craiova, ocupanta locului patru, în timp ce UTA Arad, care a rămas pe locul 13, va primi vizita celor de la Sepsi OSK.