”Ce îți lipsește acum?” Tavi Popescu a răspuns fără ezitare după FCSB - UTA Arad

FCSB - UTA Arad Superliga tavi popescu Superliga Octavian Popescu, jucător FCSB/sursa foto: Imago
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 22:39
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 22:40

FCSB - UTA Arad s-a încheiat 4-0, în etapa #22 din sezonul regulat al Superligii României.

Vicecampioana a primit vizita ”Bătrânei Doamne” pe Arena Națională luni seară. Pe un ger năprasnic la Capitală, FCSB a marcat de patru ori și a înregistrat trei puncte importante în lupta la titlu în campionat.

Octavian Popescu a vorbit după meci și a subliniat faptul că îi lipsește încrederea de sine. De asemenea, decarul vicecampioanei a precizat că FCSB e extrem de aproape de titlu și că planul roș-albaștrilor e să câștige fiecare meci rămas din Superliga României.

”Am făcut o pregătire foarte bună. Legăm victoriile și e foarte bine! Ăsta e planul nostru înainte de fiecare meci, să-l câștigăm și să dăm ce avem mai bun. Intrăm pe teren și dăm gol!

Am mai spus. Îmi fac treaba oriunde joc, pe orice poziție joc, și sper să o fac cât mai bine. Mi-am propus să-mi ajut echipa și să câștigăm campionatul, că nu am mai luat titlul de atât timp.

Sunt perioade și perioade. Azi ești cel mai bun, mâine poți să fii jos. Muncesc la antrenament și încerc să dau totul pe teren. (n.r. Tu ce simți că-ți lipsește acum?) Încrederea în mine. Cu goluri, poate o pasă de gol, vine și încrederea.

E foarte bine, suntem la 11 puncte de locul doi. De când sunt eu aici nu a mia fost niciodată această distanță. Puteam să avem mai multe. Avem o echipă foarte bună. Nu cred că e o întâmplare asta, a spus Tavi Popescu.

FCSB - UTA Arad 4-0

Roș-albaștrii au început în forță anul cu un rezultat uriaș în Superliga. Darius Olaru a realizat un hat-trick, după ce a deschis scorul în minutul 20, a majorat diferența în minutul 22 și a modificat tabela de marcaj în minutul 66.

David Miculescu și-a trecut și el în cont un gol în minutul 82, iar FCSB (47 de puncte) s-a distanțat, așadar, la 11 puncte în clasament de CFR Cluj, care ocupă poziția a doua cu 36 de puncte.