Adrian Mazilu Adrian Mazilu cota de piata Adrian Mazilu transfer farul Gica Hagi Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 12:17
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 12:41

Farul e lider în Superliga, cu 61 de puncte. Pe locul 2 e CFR, cu 56 de puncte.

La doar 17 ani, Adrian Mazilu, atacantul lui Gică Hagi, a crescut substanțial în exprimările pe teren în 2023.

Lăudat de mulți oameni din fotbalul românesc, atacantul de 1,87 m care poate juca extremă dreapta sau număr 9 clasic impresionează printr-un simț de anticipație extraordinar, demarcări și dezinvoltura cu care evoluează într-o echipă cu fotbaliști experimentați.

Ce cotă are Adrian Mazilu, la vârsta de 17 ani

La doar 17 ani, Mazilu, care e urmărit de echipe importante, are o cotă de doar 100.000 de euro, potrivit Transfermarkt, însă valoarea lui de piață va spori simțitor. Ianis Zicu a declarat marți seara că jucătorul de la Farul valorează deja 4 milioane de euro!

Ca și mulți ați tineri din actuala echipă a "Regelui", și Mazilu (trei goluri în opt partide) e crescut la Academia Hagi.

"E destul de dificil, dar trebuie să câștigăm și următorul meci. Trebuie să ne odihnim bine, este un meci greu. O luăm pas cu pas, fiecare meci este important. Până la titlu, mai este de jucat. Sunt trei-patru echipe în lupta la titlu.

E un vis foarte frumos. Mereu am visat să câștig campionatul. Sper să se îndeplinească”, a spus Mazilu la finalul partidei.

ARTICOL RECOMANDAT

Adrian Mazilu, gol de atacant

Farul a deschis scorul în minutul 22, prin Băluţă, gol validat după analiza sistemului VAR. Prima repriză, dominată copios de gazde, s-a încheiat cu golul de 2-0, înscris de tânărul Adrian Mazilu, după o pătrundere şi un şut plasat. Farul a avut un gol anulat, în minutul 59, când David Kiki a înscris spectaculos, dar analiza VAR a relevat că faza pornise dintr-o poziţie de ofsaid. Farul s-a impus cu 2-0, după un meci în care oaspeţii nu au putut emite pretenţii, evoluând foarte defensiv.

Constănţenii sunt lideri, cu 61 de puncte, iar Sepsi rămâne pe locul 6, cu 41 de puncte.