"Ce ai face dacă ai fi Valeriu Iftime?" Ilie Dumitrescu nu a stat pe gânduri și a răspuns imediat

FC Botosani Ilie Dumitrescu Superliga valeriu iftime Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 20:25
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 20:25

FC Botoșani rămâne fără victorie după meciul cu Sepsi OSK, scor 2-5.

Moldovenii se află pe ultima poziție în clasamentul Superligii României cu șase puncte obținute după 13 etape desfășurate. FC Botoșani a înregistrat până acum șase rezultate de egalitate și șapte eșecuri.

Ilie Dumitrescu a vorbit despre situația critică de la FC Botoșani și a subliniat că Valeriu Iftime, finanțatorul moldovenilor, e un patron cu mare experiență și trebuie să știe cum să gestioneze lucrurile de la club.

„(n.r. Ce ai face dacă ai fi Valeriu Iftime?) Vorbim totuși de un patron cu mare experiență, care și-a pus amprenta în fotbalul românesc. Când ajungi la un anumit nivel și ești implicat, trebuie să știi să gestionezi și momente de genul acesta.

E o situație delicată, deja nu a mai fost inspirat în alegerea antrenorului și nici în tot ceea ce înseamnă transferuri. Acolo mergeau lucrurile foarte bine. Să ne aducem aminte că era o echipă care avea rezultate și avea și transferuri”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Singura victorie din acest sezon a celor de la FC Botoșani a fost în Cupa României cu CS Mioveni, scor 2-0, când echipa s-a calificat în grupele competiției.

Sepsi OSK - FC Botoșani 5-2

Benzar a înscris un autogol, iar Sepsi OSK a deschis scorul (minutul 15). Gabriel a restabilit egalitatea în minutul 25, însă Alimi i-a readus pe covăsneni în avantaj, în minutul 38.

Florescu a dus scorul la 2-2 în minutul 41, iar Sepsi a dat startul recitalului în repriza secundă. Aganovic (minutul 47), Alimi (minutul 66) și Gheorghe (minutul 85) au blocat tabela de marcaj la 5-2.