dinamo - universitatea craiova Gigi Becali Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:00
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:00

Cele două echipe s-au confruntat în prima etapă a noului sezon din Superliga României.

Dinamo București a pierdut cu 0-2 meciul împotriva celor de la Universitatea Craiova. Formațiile s-au duelat pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.

Gigi Becali, patronul FCSB, a evidențiat faptul că nu o mai vede pe Universitatea Craiova favorită să se lupte alături de echipa sa pentru câștigarea campionatului.

De asemenea, finanțatorul a specificat că s-a uitat doar la prima repriză a meciului Dinamo - Universitatea Craiova și a ținut să le ofere credite „câinilor roșii”.

„După prima etapă, nu prea există adversar. Mă așteptam la Craiova, dar nu mi-a plăcut aseară. Nu prea avem adversar. Sper să fie FCSB și un pluton pentru locul doi.

După ce a dat Craiova gol, nu prea m-am mai uitat la meci. La prima repriză m-am uitat. Dar nu mă așteptam, adică așa de bine din partea lui Dinamo.

Credeam că va face instrucție Craiova cu ei, dar n-a făcut. A făcut Dinamo instrucție în prima repriză. Dar e o echipă care nu poate marca gol, nu intră în careu. Pasează, își dau viața, săracii, mingicării, țaca-țaca, aleargă, dar nu pot marca! N-au forță să dea gol!”, a spus Gigi Becali, potrivit DigiSport.

Dinamo București - Universitatea Craiova 0-2

După o primă repriză în care tabela de marcaj nu s-a modificat, Andrei Ivan a reușit să deschidă scorul pentru olteni în repriza secundă, în minutul 53, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Pe finalul partidei, Jovan Markovic a majorat diferența în minutul 90+6 și a adus toate cele trei puncte pentru gruparea pegătită de Eugen Neagoe în Superligă.