cfr cluj - uta arad Anton Maglica Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 18:53
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 19:47

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 28 din Superligă.

CFR Cluj a evoluat în meciul din Gruia împotriva celor de la UTA Arad în inferioritate numerică, din minutul 70.

Ce a fost în capul lui?! Anton Maglica a văzut direct cartonașul roșu în CFR Cluj - UTA Arad, după ce a intervenit VAR-ul

În minutul 67, în momentul în care Marko Vukcevic a vrut să înlăture pericolul de la poarta sa, Anton Maglica l-a contrat extrem de tare pe mijlocașul UTA-ei.

Vukcevic s-a prăbușit imediat la pământ, iar centralul partidei, Lucian Rusandru, a fluierat și a scos cartonașul galben din buzunar, în urma faultului comis de Maglica.

VAR-ul a intervenit, iar arbitrul și-a schimbat decizia după ce a văzut reluările de pe monitor. În consecință, jucătorul CFR-ului a văzut direct cartonașul roșu.

CFR Cluj - UTA Arad, înainte de meciul direct

Cu un meci mai puțin disputat, CFR Cluj se află la cinci puncte în spatele liderului Farul Constanța. De cealaltă parte, UTA Arad se află în coada clasamentului, pe locul 15, cu 24 puncte după 27 de etape disputate.

Cele două formaţii s-au mai duelat de 27 de ori în principala întrecere internă, de 11 ori s-au impus clujenii, de 10 ori au câştigat arădenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României a avut loc pe 10 octombrie 2022, UTA Arad - CFR Cluj, încheiată la egalitate, scor 1-1 (Denis Kolinger - autogol / N. Boateng).

• Adrian Mititelu, după amânarea de la Comisia de Recurs (02.03.2023)