Ce a avut de spus Dan Vasilică, preparatorul fizic desemnat antrenor interimar, după victoria spectaculoasă cu Farul Constanța

Dan Vasilica Farul Constanta FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 00:14
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 00:18

FCU Craiova a obținut o victorie spectaculoasă în fața lui Farul Constanța, scor 4-0, în etapa a opta din Superliga României.

După eliminarea din play-off-ul Conference League, campioana României nu a avut reacție nici în campionat, fiind distrusă de FCU Craiova, o echipă fără antrenor principal.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, care a înscris stabilind scorul pauzei.

Farul Constanța a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat adversarii. Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să stabilească scorul final în minutul 80.

Concluziile lui Dan Vasilică după FCU Craiova - Farul Constanța 4-0

Aflat în postura de antrenor al celor de la FCU Craiova dintr-o conjunctură, Dan Vasilică a precizat că este mulțumit de faptul că au mai fost eliminate din greșelile defensive.

"E mai bine decât data trecută. Am marcat și nu am mai primit goluri. Nu aveam emoții că nu vom marca. Am avut un joc ofensiv foarte bun. Probleme erau la desincronizările din defensivă. Odată cu eliminarea lor, eram convinsi că vom câștiga.

Sunt convins că și dacă Van Durmen și Baeten jucau mijlocași centrali, jocul la mijlocul terenului era unul consistent. Nu e important cine marchează, important e să câștigăm, să ducem mingea acolo și să fim pragmatici.

Așa cum am zis am marcat și meciurile trecute. Avem un atac devastator. Cred că ne apropiem cumva de gașca nebună, rezultatele nu ne ajută, dar ca joc semănăm puțin cu acea echipă extraordinară a Sportului.

Chițu e atacantul care câștigă dueluri, dacă are spații le fructifică, joc aerian, joc de picior extraordinar. Nu sunt eu în măsură, dar, ca simplu spectator, ca suporter al naționalei, e jucător de națională. Indiferent ce adversar are, nu are niciun fel de problemă, câștigă majoritatea duelurilor.

A mai venit un jucător, un fundaș central. În rest, nu cunosc detalii ce țin de conducere", a declarat Dan Vasilică la finalul meciului.