"Am fost penibili". Discursul dur al lui Andrei Artean după înfrângerea la scor cu FCU Craiova

Andrei Artean Farul Constanta FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 23:56
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 00:03

FCU Craiova a obținut o victorie spectaculoasă în fața lui Farul Constanța, scor 4-0, în etapa a opta din Superliga României.

După eliminarea din play-off-ul Conference League, campioana României nu a avut reacție nici în campionat, fiind distrusă de FCU Craiova, o echipă fără antrenor principal.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, care a înscris stabilind scorul pauzei.

Farul Constanța a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat adversarii. Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să stabilească scorul final în minutul 80.

Cuvinte dure ale lui Andrei Artean după FCU Craiova - Farul Constanța 4-0

Jucătorul dobrogenilor a explicat că nu găsește o scuză reală pentru evoluția sub așteptări din meciul cu FCU Craiova, adăugând că nu se poate vorbi despre oboseală.

"Nu știu dacă pot găsi o explicație după un asemenea meci. Nu îmi vine să cred. Nu am crezut în viața mea că echipa asta va arăta așa, mai ales că veneam după eliminarea asta. Mister ne-a transmis că începe un nou an, iar acesta era un nou meci. Trebuia să începem cu dreptul, să dăm uitării meciurile trecute.

Nu știu ce să spun, am fost penibili, sincer, chiar am fost penibili. Știam că întâlnim o echipă foarte bună, cu jucători de calitate, chiar dacă au evoluții diferite de la meci la meci. Nu ne așteptam să jucăm atât de slab.

Nu contează, trebuia să arătăm cu totul altfel și să nu pierdem. Vom vedea când vom începe din nou dacă va fi benefică această pauză. S-a acumulat puțină oboseală, dar nu e o scuză.

Nu știu dacă suntem afectați, dacă am luat bătaie în acest fel se pot spune multe lucruri", a declarat Andrei Artean la finalul meciului.