OFICIAL Câți fani au fost prezenți la FCSB - Rapid 1-5

fcsb - rapid FCSB Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Mai 2023, 09:24
Data actualizarii: Duminica 28 Mai 2023, 09:24

FCSB a fost învinsă la scor de Rapid, scor 1-5, în ultima etapă din play-off-ul Superligii.

După ce a pierdut campionatul în fața Farului Constanța, echipa lui Gigi Becali nu a avut replică în meciul cu Rapidul lui Adrian Mutu, disputat pe Arena Națională.

Câți fani au fost prezenți la FCSB - Rapid 1-5

Fanii vicecampioanei ar fi vrut ca meciul cu Rapid să se dispute cu ”titlul pe masă”, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

Dacă la meciul cu CFR Cluj, suporterii FCSB-ului au venit într-un număr impresionant (42.439), de această dată au fost prezenți 19.427 de fani. Astfel, FCSB - Rapid 1-5 se clasează pe locul 12 într-un top al asistențelor din acest sezon, potrivit LPF.

„„A fost o seară neplăcută pentru noi. Nu mă așteptam să terminăm așa sezonul, după ce am pierdut la Ovidiu. Asta nu e o scuză pentru astăzi. Vreau să îmi prezint scuze fanilor. Am spus săptămâna asta că jucăm pentru ei. În special, rezultatul a fost foarte urât pentru noi. Vreau să le cer scuze fanilor.

Dar, ok. Întotdeauna e vorba de ziua următoare. Ne simțim foarte rău. A fost un rezultat prost, dar trebuie să continuăm. Ieri am spus că sunt mândru de acești jucători. Eu îmi asum responsabilitatea și încă sunt mândru de acești jucători. A fost o zi rea”, a spus Elias Charalambous.

FCSB - Rapid București 1-5. Vicecampioana, la pământ

Rapid a început în forță partida de pe Arena Națională. Luckassen (minutul 7), Pănoiu (minutul 17) și Iacob (minutul 26) au dus în nici măcar o jumătate de oră scorul la 3-0.

În repriza secundă, Tavi Popescu a redus din diferență (minutul 58) și a fost eliminat, în urma unui fault dur.

Cu un om în minus, FCSB nu a mai făcut față avalanșei de ocazii a rapidiștilor. Bamgboye a realizat o „dublă” (minutul 68, minutul 79) și a blocat tabela la 5-1.