Când va fi gata stadionul Chindiei Târgoviște? Directorul sportiv al clubului a oferit răspunsul

Chindia Targoviste Sorin Paraschiv Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 23:34
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 23:48

Sorin Paraschiv a vorbit la finalul jocului dintre FC Voluntari și Chindia Târgoviște, încheiat 0-3.

Sorin Paraschiv, director sportiv în cadrul clubului Chindia Târgoviște, a vorbit despre evoluția echipei în victoria categorică cu FC Voluntari, din deplasare.

Totodată, Paraschiv a evidențiat când va fi gata stadionul din Târgoviște, spunând că meciul cu FCSB din decembrie ar putea fi prima partidă de pe noua "casă" a Chindiei.

Paraschiv: „Sperăm să-l inaugurăm în decembrie”

„Un meci excelent făcut de noi. O atitudine foarte bună, băieții au respectat exact ceea ce au lucrat la antrenament și am reușit să obținem trei puncte pe un teren greu, unde nu știu dacă multe echipe vor reuși să obțină puncte.

Echipa arată foarte bine, de trei meciuri nu luăm gol și asta ne bucură pe toți, pentru că începutul nostru de campionat nu a fost așa cum ne-am dorit. La un moment dat eram pe ultimul loc la goluri primite, este destul de greu să ne ridicăm acum în acest moment, pentru că ceea ce s-a întâmplat în trecut încercăm să reparăm și reușim. Sperăm s-o ținem tot așa.

Da, se pare că da (n.r. Toni Petrea e cartea câștigătoare)! A fost acel șoc la echipă. A venit cu un nou suflu, echipa arată bine. Reușește să înscrie. Și în primele etape cu Adi aveam multe goluri marcate, dar apărarea nu funcționa așa cum trebuie. De data asta, apărarea este compactă și arătăm foarte bine.

A fost un gol de generic (n.r. golul lui Popadiuc), poate fi golul campionatului. Sperăm să vedem în multe etape asemenea goluri, dar greu de crezut, că astea se dau poate unul la sezon, la două sezoane. A avut o reușită excepțională, și-a încercat norocul și i-a reușit.

Se vorbea de retrogradare, da. Dar, sunt jucători care pot face față campionatului nostru. Uitați că acum reușim să ne deblocăm puțin, să urcăm în clasament. Astăzi am urcat un loc, avem și o restanță cu Craiova, dar jucătorii nu au teamă de nicio echipă, chiar dacă sunt din prima parte a clasamentului.

Stadionul va fi gata, așa cum au anunțat și autoritățile locale. Sperăm să îl inaugurăm la meciul cu FCSB, la început de decembrie va fi acea partidă”, a spus Sorin Paraschiv după meci.

FC Voluntari - Chindia Târgoviște 0-3

Chindia Târgoviște a câștigat categoric pe terenul adversarilor de la FC Voluntari, contând pentru etapa a 15-a din campionatul României.

Doru Popadiuc a deblocat tabela în minutul 14 și a primit imediat după, în minutul 32, un cartonaș galben. Cu toate acestea, fotbalistul Chindiei a "supraviețuit" până la final și a făcut un meci splendid pentru echipa din Târgoviște.

Popadiuc a majorat diferența în minutul 69 și a dus scorul la 3-0 în minutul 82, după o execuție "de zile mari" de la mijlocul terenului.

Cu patru victorii pe linie în Superligă după ce Toni Petrea a preluat cârma echipei, Chindia Târgoviște a rămas tot în subsolul clasamentului, di