Sepsi OSK - FCU Craiova laszlo dioszegi Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 16 Martie 2023, 21:24
Data actualizarii: Joi 16 Martie 2023, 21:22

Cele două echipe dispută rejucarea din etapa cu numărul 23.

Covăsnenii au început în forță startul meciului. În minutul șapte, Marius Ștefănescu l-a testat pe Ion Gurău, însă goalkeeperul lui FCU Craiova a repsins slab.

Ca un copil! Laszlo Dioszegi, bucurie fără margini la reușitele lui Sepsi din „finala” cu FCU

Balonul a ajuns la Nicolae Păun care nu a stat pe gânduri și l-a învins pe portarul oltenilor. În lojă, Laszlo Dioszegi a ridicat mâinile în sus în semn de bucurie.

Patronul a făcut aceleași gesturi de fericire și la golul secund. Sepsi a mai înscris o dată în prima repriză. Gurău și-a introdus mingea în poartă, după ce a respins, din nou, greșit.

ECHIPELE DE START

Sepsi: Niczuly - R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Bălașa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, J. Rodriguez - Ștefănescu, Safranko, Aganovic; Rezerve: Began - M. Tamas, R. Ispas, Da Silva Junior, E. Papa, I. Gheorghe, Achahbar, Rondon, Tudorie.

• Antrenor: Cristiano Bergodi

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert - Dr. Albu, V. Achim - G. Ganea, Bauza, Bahassa - A. Chițu; Rezerve: R. Popa - Mascarenhas, Paramtti, Zanfir, Asamoah, Van Durmen, Sidibe, Piccolomo, Blănuță.

• Antrenor: Nicolo Napoli

Sepsi - FCU, înainte de meciul direct

Meciul din etapa cu numărul 23 s-a disputat inițial la finalul lunii ianuarie, însă a fost suspendat de arbitrul Andrei Chivulete în prima repriză din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei oltene. Comisia de Disciplină a dictat inițial 3-0 la masa verde pentru Sepsi, însă Comisia de Recurs a revenit asupra deciziei și a hotărât ca meciul să se rejoace.