Bogdan Vintilă pune tunurile pe Dinamo, după umilința de la București: „O să marcăm cinci goluri la Pitești”

dinamo - fc argeș Bogdan Vintila Superliga Bogdan Argeș Vintilă
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 22:42
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 22:42

Dinamo - FC Argeș s-a terminat 6-1.

Cele două echipe s-au înfruntat pe Arena Națională, în fața a peste 24 de mii de suporteri, în meciul tur din dubla manșă pentru un loc în Superliga României din sezonul viitor.

Bogdan Vintilă, antrenorul lui FC Argeș, a vorbit după meciul dezastruos de pe Arena Națională și a precizat faptul că la Pitești, pe stadionul „Nicolae Dobrin”, echipa va reuși să facă o „remontada” istorică!

„Un rezultat neașteptat, rușinos pot să spune. Le-a ieșit tot, din păcate. Mai avem un joc și trebuie să facem tot pentru a întoarce acest baraj.

Trebuie să știm să ne păstrăm cumpătul. Sunt probleme interne, nu trebuie să le rezolvăm în public. Nu știu dacă sunt jucători cu restanțe financiare, poate doar cei care au mai lipsit de la antrenamente.

Nu cred că am venit să spun cine a luat sau cine nu a luat salariul. Greșelile individuale, astea sunt cauzele. Poate și presiunea publicului.

Vă venea să credeți că marchează Dinamo 6? Așa nu veți crede nici că marcăm noi cinci goluri. Și o să marcăm!”, a spus Bogdan Vintilă, după meci.

Dinamo - FC Argeș 6-1

Bena (15'), Larrucea (24'), Pop (28') și Ghezali (41') au dus scorul la 4-0 în prima parte a meciului. În repriza secundă, FC Argeș a dat semne de revenire, grație reușitei lui Zebic (55'), însă Iglesias (56') și Ghezali (62') au făcut setul pentru Dinamo!

Echipele de start

• Dinamo: Dujmovic - Moura, Giafer, Bena, Amzăr - Iglesias, Larrucea, Neluț Roșu - Iulian Roșu, Pop, Ghezali

Rezerve: Oncescu, Demici, Țîră, David Irimia, Borcea, Alexandru Irimia, Șerban, Buleică, Florescu

Antrenor: Ovidiu Burcă

• FC Argeș: Micle - Tofan, Turda, Zebic, Vianna - Bassong, Njike - Calcan, Koubemba, Jobello - Garita

Rezerve: Micu, Meza Colli, Șerban, Dobrosavlevici, Pîrvu, Moisie, Estevam, Jakolis, Mimto

Antrenor: Bogdan Vintilă