VIDEO Cristi Borcea, euforic! A anunțat ce buget va avea Dinamo

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 22:19
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 22:36

Omul de afaceri a fost prezent pe Arena Națională, luni seara, la Dinamo - FC Argeș 6-1, prima manșă a barajului de promovare / menținere în Superliga. Returul are loc sâmbătă, la Pitești, de la 21:00.

Dinamoviştii au punctat prin Bena (15), Larrucea (24), Pop (28), Ghezali (41, 62) şi Iglesias (56). Golul de onoare al argeşenilor a fost marcat de Zebic, în minutul 55.

Cristi Borcea a fost prezent pe Arena Națională alături de un amic, potențial investitor la Dinamo. La finalul partidei, omul de afaceri, fost investitor, a vorbit despre viitorul lui Dinamo.

• Cristi Borcea

"Îi felicit, au jucat extraordinar. E un investitor foarte potent și un mare dinamovist. Cu siguranță vor veni si banii când se va face stadionul. Sunt foarte mulți oameni de afaceri care vor veni lângă o echipă care se bate la campionat și la cupele europene.

Sunt foarte mulți care vor veni când se va incepe demolarea stadionului, sperăm să fie cât mai mulți oameni de afaceri.

Când se va face stadionul, când se vor gândi la Florin Prunea, Ionuț Lupescu, la Florin Răducioiu - ei știu tot ce înseamnă managementul -  în jurul lor se vor aduna mulți oameni de afaceri. Vom avea un buget ce va sări de 10 milioane de euro", a declarat Cristi Borcea, la finalul partidei.

Fundaşul francez Quentin Bena (15), a deschis scorul cu capul, în urma unui corner, apoi spaniolul Gorka Larrucea (24) a majorat diferenţa, profitând de mingea deviată de zid la lovitura liberă executată de Iulian Roşu. Francezul Lamine Ghezali a recuperat o minge şi i-a pasat lui Alexandru Pop (28), care a marcat spectaculos cu un lob peste portar. Lamine Ghezali a înscris al patrulea gol al lui Dinamo după o cursă spectaculoasă de la centrul terenului (40).

După pauză, FC Argeş a jucat mai agresiv şi a reuşit să reducă din diferenţă, prin fundaşul croat Mario Zebic (55), după o minge respinsă greşit de Deniz Giafer la o lovitură liberă a piteştenilor. Doar un minut mai târziu, Dinamo a refăcut ecartul de pe tabelă, Dani Iglesias (56) marcând cu un şut din afara careului, deviat de Alin Drobrosavlevici. Ghezali a înscris al şaselea gol al echipei antrenate de Ovidiu Burcă (62), după o combinaţie cu Iulian Roşu şi o cursă splendidă.

FC Argeş, care a jucat din min. 64 în zece oameni, după eliminarea congolezului Kevin Koubemba, a reuşit să îşi creeze trei ocazii bune de gol, dar Arnold Garita (18) a şutat slab în situaţie de unu la unu cu portarul Dujmovic, Cătălin Tofan (45+2) a reluat peste poartă din 5 metri, la un corner, iar Ionuţ Şerban a şutat în transversală (81), după care Zebic a reluat afară mingea revenită.