Bogdan Andone s-a dezlănțuit: ”Ne desființăm și gata! Ce să zic? Etapa viitoare intru eu să le fac marcaj adversarilor”

Bogdan Andone FCSB - FC Botosani Superliga Superliga Bogdan Andone / SportPictures
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 22:32
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 22:31

FC Botoșani a pierdut cu FCSB în etapa #27 din Superliga României.

Moldovenii rămân pe ultima poziție în clasament după ce au fost înfrânți cu 2-3 de către liderul din primul eșalon. După 27 de etape, FC Botoșani a însemnat al 13-lea eșec din această stagiune.

Bogdan Andone, antrenor FC Botoșani, a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a scos în lumină faptul că s-a văzut diferența dintre prima poziție și ultima din sezonul regulat.

De asemenea, Bogdan Andone a sugerat că elevii săi trebuie să deschidă ochii și să acorde mai multă importanță duelurilor, astfel echipa riscă să retrogradeze.

”A jucat locul întâi cu ultimul loc. S-a văzut diferența. Și dacă voiam nu puteam. Am luat 25 de cartonașe galbene. La pauză mi-au spus jucătorii că o să primească roșu. Le-am spus să fie atenți că nu pot să fac cinci schimbări la pauză. Știam că inevitabil se va produce. Și dacă nu-i atingeam cădeau jos.

FCSB e pe primul loc, merită să fie acolo, îi felicit și le urez baftă.

Întrebați-i pe băieți ce s-a întâmplat pe teren și o să vă spună. Eu nu am discutat cu ei încă. I-am pregătit, le-am spus să fie atenți la faze fixe. Le-am spus de faulturile tehnice. Ce să fac? Să intru eu să joc? O să intru eu și o să le fac marcaj la adversari etapa viitoare.

Cum să fie? Liga 2. Liga 3. Sau se va desființa și gata.

Detalii pe care eu le antrenez, le discutăm, le facem... Până la urmă valoarea jucătorilor face diferența. Avem patru meciuri cu două goluri marcate și din păcate am câștigat doar unul. Dacă nu se vor trezi, ultimul loc va fi pecetluit sută la sută”, a spus Bogdan Andone după meci.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi a fost eliminat după ce l-a faultat pe Enzo Lopez în minutul 18, iar FCSB a continuat partida în inferioritate numerică, până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit prematur suprafața de teren.

În repriza secundă, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, doar că FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa. Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, ”centralul partidei”, Cătălin Ion Buși, a arătat al treilea cartonaș roșu. Darius Olaru a fost de această dată cel vizat, iar moldovenii au profitat de superioritatea numerică. FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 90+4, prin Ofosu, doar că scorul a rămas 3-2 în favoarea roș-albaștrilor, iar FCSB a înregistrat, așadar, toate cele trei puncte.