Houston, we have a problem! Darius Olaru, eliminat în FCSB - FC Botoșani

FCSB - FC Botosani Darius Olaru Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 22:08
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 22:07

FCSB a învins-o cu 3-2 pe FC Botoșani în etapa cu numărul 27 din sezonul regulat al Superligii României.

Vicecampioana României a primit vizita moldovenilor pe Arena Națională duminică seară. La capătul celor 90 de minute, roș-albaștrii și-au trecut în cont cele trei puncte, în urma unui final dramatic în care botoșănenii au micșorat diferența în prelungiri și au avut parte de un om în plus.

În minutul 86 al partidei, Darius Olaru l-a agățat pe Jaly Mouaddib la aproximativ 20 de metri de poarta lui Ștefan Târnovanu, iar ”centralul” partidei, Cătălin Ion Buși, i-a arătat cartonașul galben fotbalistului de la FCSB.

Doar că VAR-ul a intervenit, iar după ce arbitrul a revăzut faultul comis de vedeta roș-albaștrilor la monitor, a întors decizia și l-a eliminat pe Darius Olaru, care va fi suspendat pentru cel puțin două etape.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi a fost eliminat după ce l-a faultat pe Enzo Lopez în minutul 18, iar FCSB a continuat partida în inferioritate numerică, până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit prematur suprafața de teren.

În repriza secundă, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, doar că FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa. Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, ”centralul partidei”, Cătălin Ion Buși, a arătat al treilea cartonaș roșu. Darius Olaru a fost de această dată cel vizat, iar moldovenii au profitat de superioritatea numerică. FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 90+4, prin Ofosu, doar că scorul a rămas 3-2 în favoarea roș-albaștrilor, iar FCSB a înregistrat, așadar, toate cele trei puncte.