Billel Omrani, decisiv în prima repriză pentru FCSB. Faze spectaculoase + gol la momentul potrivit înscris de elevii lui Nicolae Dică

Petrolul - FCSB Billel Omrani Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 22:35
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 00:09

FCSB a avut două bare magnifice în prima parte a jocului și un gol înscris după o fază spectaculoasă creată de Omrani.

FCSB a început în forță. În al doilea minut de joc, Florinel Coman a fost aproape să înscrie, însă Vâlceanu s-a opus perfect.

Două minute mai târziu, Darius Olaru a zguduit bara transversală cu un voleu de la mare distanță. Situația s-a repetat și în minutul 27, când Andrei Cordea și-a încercat norocul în banda dreaptă, șutând cu stângul, însă aceeași bară a intervenit din nou decisiv pentru Petrolul Ploiești.

În minutul 45+2, cu 3 minute din prelungiri rămase, Billel Omrani a luat jocul în propriile mâini, a driblat trei jucători și a ajuns aproape de poarta lui Vâlceanu. Atacantul a centrat la firul ierbii, iar Joyskim Dawa a împins mingea în plasă fără nicio problemă, stabilind scorul primei reprize: 1-0.

Petrolul Ploiești are trei înfrângeri consecutive în ultimele etape din Superliga României, ultima cu campioana en-titre, CFR Cluj, scor 0-1. Ploieștenii au început în forță campionatul, însă nu au reușit să mai câștige în ultimele dueluri și se află pe locul 7 în clasament, având 17 puncte obținute în 12 etape jucate.

De cealaltă parte, FCSB încearcă să iasă din zona roșie și din situația de criză după startul slab de campionat. Roș-albaștrii vin după a doua victorie obținută în campionat în acest sezon, însă moralul echipei nu este cel mai bun, în urma umilinței din Conferencer League cu Silkeborg, scor 5-0.

Cu toate astea, Nicolae Dică și-a odihnit jucătorii tocmai pentru meciul din campionat, astfel că, cel mai probabil, va trimite în teren cel mai bun „prim 11” disponibil. FCSB se află pe locul 14 în clasament, având 11 puncte obținute în 10 meciuri disputate.

Ultima dată, cele două echipe s-au întâlnit în 2015, iar atunci ambele partide s-au încheiat cu același scor, 0-0. Mai mult, FCSB a marcat ultima dată împotriva ploieștenilor într-un meci din Cupă, disputat în aprilie 2015, când roș-albaștri s-au impus cu 3-1 în semifinale.