Basarab Panduru critică schimbările de la FCSB: "Zero fantezie pe atac"

Basarab Panduru FCSB FCSB - Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 22:45
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 23:59

FCSB şi Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

FCSB a deschis scorul după doar 58 de secunde, prin Malcom Edjouma, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Laurenţiu Popescu.

Universitatea a reuşit egalarea în minutul 90+1, când Elvir Koljic a reluat cu capul din cornerul croatului Ante Roguljic, mingea intrând în poartă după ce a fost deviată de Iulian Cristea. Oaspeţii au mai avut o ocazie mare în minutul 89, dar portarul Ştefan Târnovanu a salvat golul la şutul lui Koljic.

Basarab Panduru, critici pentru schimbările de la FCSB

"Ajungi la mijlocul terenului să joci cu Şut, Oaidă şi Boban Nikolov, zero fantezie pe atac, totul pe apărare şi probabil că aştepţi să treacă timpul să câştigi meciul.

Nu ai fost departe nici cu Farul să câştigi sau să scoţi egalul, dar până la urmă ai pierdut. Ai pierdut, ai avut 2-1 (n.r. cu Farul) şi 1-0 (n.r. cu Craiova) şi te-ai ales cu un singur punct.

La Craiova s-a întâmplat invers. Craiova a băgat atacanţi, au jucat la un moment dat cu Koljic şi Rivaldinho, era stilul lui Neagoe, Neagoe mai face aşa.

Neagoe are un stil, dar, în momentul în care e condus, riscă şi de cele mai multe ori reuşeşte să întoarcă. Dar în prima repriză arăţi rău", a declarat Basarab Panduru la Orange Sport

Luptă strânsă în fruntea clasamentului

În urma acestui rezultat, FCSB a ratat șansa de a se apropia la doar cinci puncte de liderul Farul Constanța, care a câștigat pe teren propriu cu Petrolul, 2-0. Vicecampioana a rămas la șapte puncte în spatele echipei lui Gică Hagi, cu patru etape înainte de finalul sezonului regulat.

Pe locul doi este CFR Cluj, care are 53 de puncte, în urma victoriei cu FC Argeș, scor 3-1. În etapa următoare, FCSB se va deplasa la Pitești, unde o va întâlni chiar pe FC Argeș, iar Universitatea Craiova, care a rămas pe locul cinci, cu 45 de puncte va juca tot în deplasare, cu FC Argeș.