"Au fost niște catastrofe". Jucătorii de la Universitatea Craiova, desființați după remiza cu rivalii din Bănie

Universitatea Craiova FCU Craiova Gabi Balint Superliga Universitatea Craiova - FCU Craiova/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 07:59
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 08:05

Universitatea Craiova şi FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 15-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin Mihai Căpăţînă (29), din pasa lui Alexandru Creţu, dar FCU Craiova a egalat după pauză, prin Aurelian Chiţu (63), cu o lovitură de cap la centrarea lui Sekou Sidibe.

Echipa antrenată de Giovanni Costantino a jucat în zece oameni din minutul 77, când Andrea Padula a primit al doilea cartonaş galben. Și Universitatea Craiova a rămas în zece oameni în minutul 87, când s-a accidentat Juraj Badelj şi nu a mai putut fi înlocuit.

Gabi Balint, discurs dur despre jucătorii de la Universitatea Craiova

Fostul internațional român nu i-a menjatat pe fotbaliști formației gazde, țintele lui fiind, în mod special, Elvir Koljic și Jovan Markovic.

"FCU poate a fost nedreptățită. Mi-a plăcut FCU Craiova, mult mai puțin Universitatea. În afara lui Mitriță, care e singurul care mai încearcă ceva, dar nu mai e la nivelul de la începutul campionatului... Ceilalți sunt sub.

Mă uitam la Ivan, bun, nu-i postul lui, dar, totuși, prea puține reușite. Intră doi atacanți, Koljic și Markovic, care au fost catastrofe. A fost o fază în care ambii au ratat pase simple. Parcă nu aveau chef. Vlădoiu și Bancu au fost bine blocați.

Sidibe mi-a plăcut, a fost activ. Vreau să remarc centrarea de la golul lui Chițu, care a fost perfectă", a spus Gabi Balint, potrivit DigiSport.