Universitatea Craiova are un nou erou: Assad Al-Hamlawi. Atacantul palestinian a impresionat cu trei goluri în returul contra lui Sarajevo și a fost lăudat de Sorin Cârțu.
Sorin Cârțu, despre Assad: „Vânător de goluri!”
Cu 5 goluri în 4 meciuri, Assad Al-Hamlawi este revelația acestui început de sezon pentru Universitatea Craiova. Președintele clubului, Sorin Cârțu, a vorbit cu entuziasm despre atacantul adus în această vară.
„„E atacant bun. Are momente în joc când se exprimă chiar ca un atacat. V-am spus chiar de la faza de la meciul cu FC Argeș. Acum a avut iar un moment de inspirație, s-a exprimat chiar ca un atacant. L-a jenat puțin pe apărătorul advers, îl scoate puțin de pe traiectorie. Șmecherie de atacant care nu ți-o fluieră nimeni, iar execuția a venit imediat. Foarfecă cu spatele la poartă, a făcut execuția care se impunea cât mai repede.
E atacant. Și la golul 2 al lui mi-a plăcut cum s-a demarcat. A cerut pe o demarcare largă și din timpul alergării s-a fixat pentru a trage la poartă. A avut mișcări de atacant și sperăm să îl vedem în continuare așa, să ne facă bucuroși. Sperăm să aibă continuitate în tot ceea ce face. Cartea de vizită a unui atacant sunt golurile.
Noi sperăm și la mai bine din partea lui și a celorlalți. La început este în căutarea unor relații de joc cu coechipierii. Sunt antrenamente puține care s-au făcut până acum cu coechipierii. El a ieșit mai mult în evidență prin aceste jocuri. Sperăm la bine cu el. Este un câștig mare, la fel și cum este cu portarul Isenko”, a spus Cârțu la Fanatik.
I-a depășit pe Cămătaru, Balaci și Oblemenco
Susținută de peste 19.000 de fani, echipa lui Mirel Rădoi a întors calificarea după eșecul din tur (1-2). Pe lângă prestația entuziasmantă a palestinianului Al Hamlawi, a mai punctat și Rivaldinho.
Până la această partidă, în istoria europeană a Craiovei existau doar 7 „duble”. Gane și Cămătaru cu câte două, iar Cîrțu, Balaci, Geolgău, Oblemenco și Bîcu cu câte una.
Universitatea Craiova își cunoaște următoarea adversară din Conference League
Craiova se va duela cu slovacii de la Spartak Trnava, care au trecut de Hibernians (Malta), cu 7-2 la general (2-1 și 5-1). La gruparea malteză a fost titular fostul dinamovist Laurențiu Brănescu.
Potrivit site-urilor de specialitate, Spartak Trnava ar fi un adversar mai accesibil decât FK Sarajevo. Slovacii au un lot evaluat la 6,9 milioane de euro, aproape de două ori mai slab decât cel al bosniacilor (12 milioane de euro).
Înainte de meciul cu FK Sarajevo, Universitatea Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu cu U Cluj, scor 2-1, cu două goluri marcate pe finalul partidei.