"Asta se numește inspirație". Ilie Dumitrescu a evidențiat decizia care a schimbat soarta meciului Universitatea Craiova - CFR

Ilie Dumitrescu CFR Cluj Laurentiu Reghecampf Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 11 Aprilie 2022, 09:03
Data actualizarii: Luni 11 Aprilie 2022, 09:17

Universitatea Craiova s-a impus în duelul cu CFR Cluj din a patra etapă a playoff-ului, câștigând cu 3-2.

Victorie incredibilă a oltenilor, care se apropie la un singur punct de FCSB în clasamentul play-off-ului, punând presiune pe echipa lui Petrea pentru meciul de luni, cu FC Voluntari. Scorul a fost deschis de Crețu, în minutul 18, însă Bordeianu a egalat cu două minute înainte de pauză.

Petrila, intrat la pauză, și-a dus echipa în avantaj, în minutul 58, dar Jovan Markovic i-a dat replica 11 minute mai târziu. Intrat în primul minut al prelungirilor, în locul lui Crețu, Roguljic a marcat golul victoriei în minutul 6 de prelungiri, a adus cele trei puncte.

În urma rezultatului, Universitatea Craiova s-a apropiat la nouă lungimi de liderul CFR Cluj și un singur punct de FCSB, care are însă un meci în minus. 36 de puncte au oltenii lui Laurențiu Reghcampf, care urmează să joace cu Farul Constanța în etapa următoare. De cealaltă parte, CFR Cluj se va duela cu FCSB, pe teren propriu.

Schimbări inspirate ale lui Laurențiu Reghecampf

Ilie Dumitrescu este de părere că schimbările făcute de Laurențiu Reghecampf au făcut diferența, acesta mizând pe jucători de atac chiar și când scorul era egal, scor 2-2.

Ante Roguljic a fost introdus în primul minut al prelungilor în locul lui Alexandru Crețu.

"O dinamică de joc foarte bună, un ritm foarte bun. Schimbările au fost... Și Dan Petrescu a mutat bine cu Petrila. Un meci cu foarte multe greșeli individuale la ambele echipe.

Asta se numește inspirație, în ultimele minute de joc să-l introduci pe Roguljic, să rămâi fără mijlocaș central, când adversarul evoluează cu trei fundași centrali. Practic ai doar jucători ofensivi și Roguljic face diferența", a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.