Gigi Becali FCSB FCSB - Universitatea Craiova Stefan Tarnovanu Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 22:10
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 23:59

FCSB și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate derby-ul etapei cu numărul 26, scor 1-1.

Malcom Edjouma a dat lovitura în minutul 1 al partidei, în urma unui corner. Oltenii au închis tabela, tot din corner, în prelungirile reprizei secunde.

Universitatea Craiova a dat lovitura în prelungiri cu FCSB!

O minge centrată de pe partea dreaptă a fost reluată cu capul de masivul atacant al Universității Craiova, Elvir Koljic, care a fost „ajutat” de o deviere nefericită a lui Iulian Cristea.

Mingea l-a păcălit pe Ștefan Târnovanu, care a avut o intervenție salvatoare cu un minut înainte de această fază, și a intrat în poartă pentru 1-1.

În urma acestui rezultat, FCSB a ratat șansa de a se apropia la doar cinci puncte de liderul Farul Constanța, care a câștigat pe teren propriu cu Petrolul, 2-0. Vicecampioana a rămas la șapte puncte în spatele echipei lui Gică Hagi, cu patru etape înainte de finalul sezonului regulat.

Pe locul doi este CFR Cluj, care are 53 de puncte, în urma victoriei cu FC Argeș, scor 3-1. În etapa următoare, FCSB se va deplasa la Pitești, unde o va întâlni chiar pe FC Argeș, iar Universitatea Craiova, care a rămas pe locul cinci, cu 45 de puncte va juca tot în deplasare, cu FC Argeș.