Alo, aterizeaza Hizo! Rapid 3-0 CS Otopeni!

CS Otopeni Joao Paolo Andrade Rapid Stefan Grigorie Viorel Hizo Superliga
Data publicarii: Miercuri 06 Mai 2009, 16:52
Data actualizarii: Miercuri 06 Mai 2009, 19:07

Hizo a debutat cu succes pentru a 5-a oara pe banca giulestenilor: Rapid a castigat, marti, scor 3-0 (0-0), partida sustinuta, pe teren propriu, cu CS Otopeni, contand pentru runda a XXIX-a a Ligii I.

Golurile victoriei gazdelor au fost marcat de Joao Paolo Andrade '51, Lucian Raduta '57 si Stefan Grigorie '90.

Fundasul rapidist J. P. Andrade a trimis un sut puternic de la aproximativ 30 de metri, in minutul 51, care l-a surprins pe portarul formatiei din Otopeni, Cristian Munteanu, si a intrat in poarta.

In minutul 57, atacantul echipei FC Rapid, Lucian Raduta, a preluat pe piept la marginea careului de 16 metri al formatiei oaspete si a trimis un sut din voleu, care l-a lasat fara replica pe Munteanu.

In minutul 90, Grigorie duce scorul la 3-0 pentru Rapid, cu un sut fara preluare din interiorul careului echipei din Otopeni.

La finalul primei reprize jucatorii rapidisti au fost fluierati de spectatorii prezenti pe stadion.

Atacantul echipei prahovene, Victoras Iacob, a fost injurat si huiduit de fanii giulesteni la fiecare atingere de balon, de la intrare pe teren in minutul 66, din cauza faptului ca in trecut a jucat la Steaua.

Victoras Iacob a primit direct cartonasul rosu, in minutul 87, dupa o intrare intarziata, din spate, la portarul echipei rapidiste, Lucian Marinescu.

Rapid: 1. Marinescu - 16. Ivelja, 3. R. Fernandes, 23. M. Constantin 14. Perja - 20. Grigorie, 4. J. P. Andrade (10. Herea '57), 15. Lazar - 30. Spadacio - 87. Pitbull (9. Raduta '46), 21. Djalovici (17 J.P. Pinto '79). Antrenor: Viorel Hizo.

CS Otopeni: 12. Cr. Munteanu - 5. L. Ivan, 55. Pereira Diogo, 34. Rada, 20 Tiago Vitinha - 18. Lazici, 8. Pirvu, 28. Nasser (26. Margarit '83), 11. Cr. Constantin - 14. V. Negru (30. Iacob '66), 19. L. Ganea (25. Yontcha '50). Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Cartonase galbene: Perja '60 / V. Negru '28.

Cartonas rosu: V. Iacob '87

Partida de pe arena din Giulesti a fost condusa de o brigada de arbitrii formata din Ovidiu Hategan (central), Zoltan Szekely si Cristian Nica (asistenti), Marius Avram (rezerva). Observatorii acestui meci au fost Mircea Calin si Ioan Igna.

Intalnirea de pe stadionul din Giulesti a fost urmarita din tribune de aproximativ 2.000 de spectatori.