Alex Chipciu anunță: "Vreau să mă retrag de la U Cluj! Anul ăsta sunt așteptări mari aici"

alex chipciu Petrolul Ploiesti U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:56
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:56

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă din Liga 1.

Cele două goluri s-au marcat în prima repriză: Alexandru Chipciu, în minutul 14, și Alexandru Musi, un sfert de oră mai târziu.

Alex Chipciu, autorul golului marcat de oaspeți, a avut și o ocazie mare ratată în repriza secundă, însă spune că rezultatul este echitabil, având în vedere și numeroasele șanse irosite de Petrolul, inclusiv penalty-ul executat de Budescu.

Mijlocașul a anunțat că ar vrea să se retragă de la U Cluj, club cu care și-a prelungit recent contractul până în 2024 și a vorbit despre obiectivul clubului din acest sezon.

"Cred că a fost un rezultat echitabil. În prima repriză am avut momente mai bune, în a doua au avut ei. În timpul meciului sunt foarte nervos pe teren și îmi doresc mai mult. Dacă nu mai eram motivat, aș fi stat acasă toată ziua la soare. Trebuie să fim motivați să facem lucruri mari. Anul ăsta sunt așteptări mai mari decât anul trecut și avem foarte mult de muncă. Conducerea a declarat că obiectivul este să ne clasăm pe locurile 7-9. Dacă vom putea mai mult, vom încerca, dar trebuie să ne păstrăm luciditatea și să înțelegem că e greu.

E clar că anul acesta conducerea a băgat mai mulți bani în salariile jucătorilor. Mai avem nevoie de jucători, dar asta știe doar antrenorul și cei care se ocupă de transferuri. Doar ce am semnat, eu cum să mai plec? Mi-aș dori să mă retrag de aici. Nu știu cât voi mai juca, dar e clar că mă simt apreciat aici și îmi doresc să mă bucur de toate momentele astea", a spus Alexandru Chipciu, după meciul cu Petrolul.

Pentru U Cluj urmează un nou meci dificil, pe teren propriu, contra celor de la Rapid, duminică, de la ora 21:30.