FOTO Petrolul Ploiești - 'U' Cluj 1-1. Spectacol la Ploiești: Budescu a ratat un penalty și două ocazii mari pe final

Petrolul Ploiești - U Cluj Superliga Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:31
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:31

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă din Liga 1.

Petrolul Ploiești - 'U' Cluj 1-1 (Musi 29 / Chipciu 14)

Minutul 90+9: Final! Petrolul - U Cluj 1-1.

Minutul 90+8: Ocazie Petrolul! Grozav scoate pentru Budescu la marginea careului, iar mijlocașul "lupilor" trimite puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Gorcea.

Minutul 90+5: Ocazie Petrolul! Budescu scapă pe contraatac, primește sprijin din partea coechipierilor, dar alege un șut pe poartă. Mingea ajung direct în brațele lui Gorcea.

Minutul 90: 9 minute suplimentare se arată de la margine.

Minutul 84: Ocazie U Cluj! După un corner, Zima prinde din fața lui Tescan.

Minutul 70: Erori în lanț în defensiva Petrolului și ratare uriașă a lui Chipciu. Jucătorul lui U Cluj scapă singur cu Zima, dar trage în portar.

Minutul 59: Budescu execută slab penalty-ul, pe jos, iar Gorcea respinge!

Minutul 56: Petrolul cere penalty pentru un henț al lui Pițian. Marcel Bîrsan discută cu arbitrii din camera VAR și decide să meargă la monitor. Se dictează lovitură de la 11 metri!

Minutul 49: Ocazie Petrolul! Grozav trimite puțin peste poartă după un corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Petrolul - U Cluj 1-1.

Minutul 45+2: Ocazie U Cluj! Popadiuc nimerește bara cu un șut din interiorul careului, iar mingea ricoșează ulterior în brațele lui Zima.

Minutul 37: Ocazie Petrolul! Budescu șutează periculos cu stângul din marginea careului, dar Gorcea se întinde și respinge.

Minutul 33: Schimbare făcută devreme de Petrolul. Budescu îl înlocuiește pe Jefferson.

Minutul 29: GOL Petrolul! După o fază prelungită de atac, în care Petrovic și Grozav au ratat, Țicu a centrat în careu pentru Musi. Fotbalistul împrumutat de la FCSB preia și marchează cu un șut din întoarcere de la 8 metri.

Minutul 14: GOL U Cluj! Dan Nistor pasează pe jos dintr-o lovitură liberă din lateral, iar Alex Chicpiu apare nemarcat în careu și finalizează cu un șut pe centrul porții, care îl surprinde pe Zima.

• Antrenor: Toni Petrea

Ultima dată când cele două echipe s-au confruntat a fost în ediția trecută a Superligii României. În sezonul regulat, 'U' Cluj a pierdut de două ori. 0-1 pe „Cluj-Arena” și 0-2 pe „Ilia Oană”. În play-out-ul competiției, ardelenii s-au impus cu 2-0 la Ploiești.

„Obiectivul este o clasare mult mai bună decât sezonul trecut, eu vreau să încercăm să atingem play-off-ul. Bineînțeles că este realizabil. Contează ca jucătorii să înțeleagă să își dorească mai mult, au dovedit că pot. Ține de dorință, de atitudine și de caracter”, spunea Toni Petrea la începutul lunii iunie, după ce a preluat-o pe 'U' Cluj.

Opt jucători a adus până acum la echipă Anton Petrea pentru sezonul 2023/24: Bogdan Vătăjelu, Bogdan Mitrea, Daniel Popa, Doru Popadiuc, Ovidiu Perianu, Ianis Stoica, Radoslav Dimitrov și Andreias Calcan.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești a primit la echipă 11 jucători: Pedro Justiniano, Zoran Petrovic, Guilherme Garutti, Sergiu Hanca, Iustin Răducan, George Gavrilaș, Lukas Zima, Alexandru Musi, Ionuț Cojocaru, Zoran Mitrov, Mihai Eșanu.