Adrian Mititelu s-a dus peste jucători la pauza meciului cu FC Voluntari: „Erau nervoși toți!”

Adrian Mititelu FC U Craiova fc voluntari Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 21 Februarie 2023, 16:38
Data actualizarii: Marti 21 Februarie 2023, 16:39

FC U Craiova s-a impus în meciul cu FC Voluntari din etapa cu numărul 26 a Superligii României, scor 2-1.

Ilfovenii au condus în meciul de pe „Ion Oblemenco” datorită golului marcat de Damașcan, în minutul 24, însă oltenii au întors rezultatul în a doua repriză. Bahassa a egalat în minutul 54, iar autogolul lui Nemec i-a adus victoria echipei lui Nicolo Napoli.

FC U Craiova a ajuns astfel la trei victorii consecutive și se află pe locul șapte în clasament.

Adrian Mititelu s-a dus în vestiar la pauză

Finanțatorul echipei, Adrian Mititelu, a vorbit despre meciul câștigat de echipa sa, dezvăluind că a mers peste jucători în vestiar la pauză. Afaceristul a spus și ce le-a transmis fotbaliștilor, punctând că nu s-a dus să îi certe, ci să îi încurajeze.

„A fost cel mai greu meci al nostru în 2023. Ne-a trecut glonțul pe la ureche de două ori. Eram preocupat, presiunea meciului am simțit-o cu două zile înainte. Și tot staff-ul era încărcat, era irascibil, simțea presiunea acestui joc.

La pauză, m-am dus la ei în vestiar și le-am spus că o să batem cu 2-1 și să fie calmi. Erau nervoși toți, i-am încurajat și le-am spus scorul final. I-am îmbărbătat, știam că o să mergem peste ei în repriza a doua și se va întoarce meciul în favoarea noastră.

Eu așa fac, nu mă duc să cert jucătorii. Mă duc să-i încurajez, aveau nevoie. Nu am sugerat nicio schimbare. Înlocuirea lui Negru n-a fost una tactică, a fost forțată, pentru că i s-a făcut rău, a leșinat", a declarat Adrian Mititelu conform Fanatik.