Adi Popa laudă un jucător de la FCSB: ”Mă bucur pentru el”

FCSB Adi Popa Superliga Superliga Adi Popa / Instagram Adi Popa
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 10:53
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 10:55

FCSB a învins-o în ultima etapă pe FC Hermannstadt, pe Arena Națională, scor 3-0.

Roș-albaștrii au câștigat fără prea mari eforturi cu sibienii și și-au consolidat prima poziție, clasându-se la opt lungimi în fața celor de la CFR Cluj, care au un meci în minus, dar și a celor de la Universitatea Craiova.

• Adi Popa, fost jucător la FCSB și la CSA Steaua București, care evoluează în prezent pentru Concordia Chiajna, a vorbit despre meciul desfășurat sâmbătă seară pe Arena Națională

Extrema dreaptă a remarcat pressing-ul făcut de trupa lui Elias Charalambous și a ținut să-i ofere credite lui Darius Olaru, cel care a realizat o ”dublă” împotriva lui Hermannstadt și a trecut pe prima poziție în topul celor mai buni marcatori din acest sezon.

”A fost la discreția FCSB-ului, au impus ritmul, au făcut pressing sus. Au avut și aceste reușite personale ale lui Darius (n.r. Olaru). Mă bucur pentru el, îl felicit. Și golul, voleu cu stângul... El a dat mai multe goluri cu stângul, deși e dreptaci”, a spus Adi Popa, potrivit DigiSport.

Cu FCSB, Adi Popa a câștigat de trei ori campionatul României, în sezoanele 12/13, 13/14 și 14/15, de două ori Cupa Ligii (14/15, 15/16), precum și Cupa României (14/15, 19/20).

FCSB - FC Hermannstadt 3-0

FCSB și FC Hermannstadt și-au dat întâlnire în etapa #20 din primul eșalon al României, pe Arena Națională, sâmbătă seară, de la ora 20:00. La capătul celor 90 de minute, roș-albaștrii și-au adjudecat toate cele trei puncte și și-au consolidat poziția de lider în Superliga României.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 23, din pasa lui Alexandru Băluță, ca în minutul 45 să majoreze diferența și să realizeze ”dubla”, în urma assist-ului provenit de la Florinel Coman. Șeptarul FCSB-ului și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj în minutul 57, blocând scorul la 3-0 în favoarea gazdelor.