RENEGATII salveaza Steaua! Poli Iasi 0-2 Steaua!

Bogdan Stancu Gigi Becali LIVE Poli Iasi Steaua Superliga
Data publicarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 19:30
Data actualizarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 21:56

Poli Iasi 0-2 Steaua( Dayro '85, Szekely '90)| Steaua a castigat la Iasi prin golurile oamenilor renegati in vara!

Dayro Moreno si Szekely au salvat Steaua care a suferit pana aproape de final la Iasi.

Vezi aici toate fazele importante ale meciului!

Min 90: GOL Steaua!! Szekely inscrie si el pe final!

Min 89: Mare ocaziepentru Iasi, mingea lovind plasa laterala.

Min 85: GOL Steaua! Dayro Moreno deschide scorul!

Min 82: Steaua loveste din nou bara dupa o faza confuza in careul Iasiului!

Min 78: Plesan intra in locul lui Golanski!

Min 71: Lovitura libera a moldovenilor, Bratu centreaza in fata portii unde Balde faulteaza in atac

Min 66: Dayro intra pentru Steaua in locul lui Kapetanos!

Min 63: Cea mai mare ocazie de gol a Stelei e irosita de Toja care trimite cu poarta goala in bara dupa ce a driblat si portarul!

Min 58: Surdu prinde un sut de la 25 de mteri mult pe langa poarta!

Min 50: Toja primeste galben prentru simulare!

Min 48: Nicolita trimite in careu in fata portii pacalind portarul insa Szekely nu ajunge la minge si rateaza o ocazie uriasa a Stelei!

Min 45: Steaua are o ocazie mare in debutul reprizei secunde prin Kapetanos, mingea este insa scoasa de portarul advers!

- Finalul primei reprize-

Min 40: Kapetanos inscrie cu capul insa arbitrul anuleaza golul pe motiv de offside!

Min 38: Constantin cade in marginea careului la un contact cu Ghionea. Stadionul cere penalty insa arbitrul lasa jocul sa continue!

Min 37: Igantov se apropie de careul Steei insa este blocat de Rada!

Min 30: Steaua este ingramadita in careu de ieseni! Nicolita pierde o minge in afara cereului insa Bersnjak centreaza prost.

Min 27: Nicolita face cateva biciclete in marginea careului insa centreaza prost si primeste aplauze ironice!

Min 25: Toja recupereaza o minge 'furata' lui Bujor!

Min 20: Miclea primeste de la Bratu si patrunde in careu insa Ghionea respinge pasa trimisa in fata portii!

Min 17: O gafa in apararea Stelei si mingea ajunge la Bujor care trage la poarta iar Zapata salveaza Steaua!

Min 13: Nicolita bate o lovitura libera, insa Toja si Ghionea trec incredibil pe langa minge!

Min 11: Ocazie mare pentru Iasi! Bratu prinde o  foarfeca tare pana la Buta care deviaza, insa Zapata intervine cu o parada superba!

Min 10: Suporterii Stelei au aprins torte si le arunca in teren!

Min 8: Toja suteaza bine, insa Branet respinge! Surdu trimite cu capul, Straton scoate  de pe linia portii!

Min 7 : Golanski este accidentat dupa ce a acuzat lovitura in zona fetei! Se ridica pana la urma!

Min 5: Gigi Becali este in tribune la Iasi!

Min 4: Szekely bate scurt, Rada nu ajunge la minge si faza se stinge!

Min 2: Surdu patrunde pe stanga si obtine primul corner al meciului

Min 1:  Poli Iasi are lovitura de incepere!

Steaua merge la Poli Iasi, intr-un meci considerat capital pentru castigrea campionatului de Gigi Becali. Antrenorul Mihai Stoichita l-ar putea forta pe Dayro Moreno inca din primul minut, Surdu fiind incert pentru partida de astazi.

Steaua de start:

Zapata - Golanski, Ghionea, Rada, Filip - Szekely, Onicas, Toja, Nicolita - Kapetanos, Surdu! Antrenor: Mihai Stoichita.

Poli Iasi, echipa probabila:: 1. Branet – 77. Buta, 24. Straton, 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik – 18. Miclea, 7. Bersnjak, 8. Ignatov – 13. Cr. Bratu, 11. Bujor, 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.

Rezerve: 33. Marc, 30. Straut, 3. Costache, 16. Viveiros, 19. Barladeanu, 9. Balba, 21. Balde.

Absenti: Valentin Negru, Ciprian Milea (accidentati), Adrian Ilie (suspendat).
Incert: Ionut Balba.

"Ar fi fantastic pentru noi daca am obtine o victorie cu Steaua. Eu cred ca ne este la indemana sa batem Steaua, pentru ca niciun adversar din Liga I nu este de neinvins.
Sub aspect sportiv, nu ma tem de nimic", spune Petre Grigoras.

Arbitri Marius Avram (central) - Ioan Onicas, Iulian Radu (asistenti) - Ionel Ivan (rezerva)Observatori: Ioan Marginean, Constantin Gheorghe

Palmares: 54 10 14 30 53-97

Primul meci: 0-1, la 25 septembrie 1960, la Iasi.

Ultimul meci: 0-2, la 8 august 2008.

Scor maxim: 1-7, la 21 august 1966, la Iasi.