Poli, lider in Liga I! Timisoara 6 - 0 Ceahlaul! Comenteaza aici!

Ceahlaul timisoara Superliga
Data publicarii: Sambata 17 Octombrie 2009, 20:13
Data actualizarii: Sambata 17 Octombrie 2009, 23:05

Poli Timisoara a trecut pe primul loc in Liga I, dupa ce a zdrobit Ceahlaul Piatra Neamt pe teren propriu cu 6-0, echipa lui Sabau fiind peste CFR Cluj la golaveraj.

Golurile au fost marcate de Lukas Magera '1, '50, Hristu Chiacu '5, '60 si Dorin Goga '84, 85.

1-0: Vitelaru a respins defectuos un balon care a ajuns la Magera si fotbalistul echipei Timisorene a lobat mingea peste portarul Lipitor, surprins intr-o pozitie avansata.

2-0: Chiacu a primit o pasa de la Magera si, singur cu Lipitor, a sutat in vinclu.

In minutul 44, Chiacu a sutat de la aproximativ 25 de metri, dar balonul a lovit bara transversala.

3-0: Magera a primit un balon in mijlocul careului formatiei oaspete, in urma executarii unui corner, si a sutat pe jos, de la aproximativ 12 metri.

In minutul 71, Magera a scapat singur cu portarul, in pozitie lateral dreapta, dar sutul sau a fost deviat in transversala de Lipitor.

In minutul 73, Doicaru a profitat de o nesincronizare in defensiva formatiei timisorene si a sutat de la aproximativ 12 metri, insa balonul a nimerit bara din stanga lui Pantilimon.

4-0: Goga a majorat diferenta cu o "scarita" din interiorul careului.

5-0: Bonfim a centrat de pe partea dreapta, acelasi Dorin Goga a atacat mingea la coltul scurt si a inscris, cu latul, de langa portarul Lipitor.

6-0: Chiacu a sutat din coltul careului de 6 m, la coltul lung al portii lui Lipitor, stabilind astfel scorul final.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 2. Bonfim, 6. Nibombe, 13. Scutaru, 20. Maxim (7. Stancu '64) – 26. Chiacu, 8. Vrsici, 55. Bourceanu (5. Alexa '60), 77. Curtean (10. Artiom Karamian '46) – 27. Magera, 21. Goga. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Ceahlaul: 1. Lipitor - 2. Burlacu, 24. Forminte, 17. Vitelaru, 8. Barna - 6. Achim - 7. Cebotaru (16. Staicu '70), 13. Onciu, 26. D. Prodan (11. Tudosa '59) - 9. Doicaru, 19. Fabbron (28. A. Marc '86). Manager: Florin Marin.
Cartonase galbene: Bonfim '65 / Burlacu '88

Arbitri: Augustus Constantin (central) - Octavian Sovre, Dragos Iliescu (asistenti) - Florin Marcu (rezerva).