SUPRIZA: Lacatus il bate pe Dan Petrescu! Unirea Urziceni 1-2 FC Vaslui!

FC Vaslui Unirea Urziceni Superliga
Data publicarii: Vineri 16 Octombrie 2009, 20:24
Data actualizarii: Vineri 16 Octombrie 2009, 21:03

Echipa lui Marius Lacatus a reusit minunea si a castigat in deplasare la campioana Unirea Urziceni, dupa ce a fost condusa in prima repriza.

Pentru echipa campioana a inscris Onofras '7, in timp ce golurile formatiei FC Vaslui au fost reusite de Gerlem '51 si Wesley '72.

Unirea Urziceni deschide scorul dupa numai 7 minute de joc, prin Marius Onofras. Ersin Mehmedovici a prelungit un balon centrat din corner, iar Onofras a reluat cu capul, fara probleme, in poarta aparata de Cristian Haisan.

FC Vaslui egaleaza scorul pe tabela de marcaj, 1-1, in minutul 51. Oaspetii au plecat pe contraatac, mingea a ajuns la William Gerlem, care a preluat la marginea careului si a tras puternic, la firul ierbii, portarul Arlauskis neputand interveni.

FC Vaslui a stabilit scorul final, scor 2-1, in minutul 72, printr-un gol reusit de Wesley Lopez, care a devenit golgheterul formatiei moldovene, cu patru goluri in campionat. Delgado a centrat de pe partea dreapta si Wesley a reluat cu capul in poarta aparata de Arlauskis.

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu - 25. Paduretu (21. Balan '65), 8. Paraschiv (30. Semedo '76), 5. Todoran (19. Brandan '2) - 30. Frunza, 11. Onofras, 15. Danalache. Antrenor: Dan Petrescu.

FC Vaslui: 81. Haisan - 15. Buhus, 16. Zubar, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 30. Raul Costin, 4. Ghencev, 25. Delgado, 10. Gerlem (9. Burdujan '80) - 80. Wesley (8. Zmeu '90+3), 19. Temwanjera (30. N. Jovanovici '89). Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Brandan '45+2 / Raul Costin '88
Arbitri: Mateo Trefoloni (central) - Mauro Tonolini, Andrea Padovan (asistenti) - Petrescu Radu (rezerva).
Observatori: Romeo Pascu, Mircea Salomir.

Aceasta este prima infrangere suferita de echipa pregatita de Dan Petrescu pe teren propriu in acest sezon.