Alexandru Cretu CFR Cluj FCSB sepsi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 22:33
Data actualizarii: Vineri 21 Aprilie 2023, 22:32

Alexandru Crețu (30 de ani), mijlocașul Universității Craiova, a fost înger și demon pentru echipa sa la meciul de pe terenul lui Sepsi, câștigat cu 2-1.

Titularizat de Eugen Neagoe, Alexandru Crețu a deschis scorul în minutul 49, cu un șut deviat din marginea careului. A fost a șasea reușită stagională pentru jucătorul Universității Craiova.

Alexandru Crețu, roșu direct în Sepsi - Universitatea Craiova 1-2

Un sfert de oră mai târziu, Crețu a părăsit terenul după o intervenție dură asupra lui Nicolae Păun. Într-un duel pentru minge la mijlocul terenului, mijlocașul oltenilor a ridicat piciorul foarte sus, lovindu-l în figură pe adversar. Arbitrul Marcel Bîrsan i-a arătat direct cartonaș roșu.

Eliminarea lui Crețu este sinonimă cu cel puțin două etape de suspendare, astfel că Universitatea Craiova nu se va putea baza pe mijlocaș la următoarele două meciuri din play-off, cu FCSB și CFR Cluj.

Cu un om în minus, Universitatea Craiva a reușit să mai marcheze o dată, prin Markovic (66), iar Sepsi a redus din handicap la ultima fază, grație reușitei lui Ștefănescu (90+5).